Siamská kočka

Siamská kočka

V Siamu (dnešní Thajsko) patřily siamské kočky k nejoblíbenějším tradičním plemenům, zejména pak v tehdejším hlavním městě. Dnes jsou siamské kočky známé jako legendární strážkyně královských chrámů v Thajsku. Tmavá maska na světlém podkladu a živé modré oči jim dodávají nezaměnitelný vzhled.

Do USA se siamské kočky dostaly kolem roku 1890 a i tam se staly brzy oblíbenými navzdory své vysoké ceně, pro niž si je mohli dovolit jen ti nejbohatší.
 

Charakteristika plemene Siamská kočka

Siamky se dožívají zpravidla 14–17 let. V dospělosti takováto kočka váží 2,5 – 4,5 kilogramu.

Siamské kočky jsou pružné a úhledné a mají krátkou srst, která je pozoruhodná svou světlou téměř bílou barvou, s níž kontrastují různě zbarvené odznaky (na obličeji, uších, na tlapkách a na ocase), někdy také jemné stínování na slabinách a na hřbetě.

Krátkosrsté kočičí plemenoCharakteristickými rysy siamských koček jsou aktivita, brzké dospívání, poměrně velké vrhy a značná inteligence. Na rozdíl od většiny ostatních koček lze siamské kočky naučit chodit na vodítku, aportovat a provádět další kousky. Tyto u koček neobvyklé vlastnosti jsou provázeny výjimečně společenskou povahou.

Původní zbarvení, ve kterém se siamské kočky chovaly, bylo tmavě hnědé, téměř černé zbarvení, nazývané seal point (tulení). V dnešní době se tyto kočky objevují v hned několika barevných variantách: černohnědé čokoládové, modré a lila, dále pak červené, želvovinové, krémové, skořicové, plavé a karamelové.

Často diskutovaná bývá údajně „zlá“ povaha siamek. Množství agresivních jedinců ale v žádném případě nepřevyšuje průměr u ostatních plemen.
 

Co byste měli vědět, než si Siamskou kočku pořídíte?

Siamské kočky milují lidi, čekají na váš příchod z práce a dokážou strávit zbytek dne na vašem klíně. Přes den by neměly zůstávat dlouho samy, i když mají k dispozici hračky a zahradu. Jestliže se začnou nudit, mohou se začít chovat destruktivně. Každý kousek tkaniny ponechaný kdekoliv v bytě je vystaven nebezpečí prokousnutí.

Ne vždy se chovají laskavě k ostatním kočkám. Přes svůj jemný vzhled dokážou velmi účinně zastrašit kočky ze sousedství, jestliže naruší jejich území.

Jsou také velmi hlučné. Kočky v říji jsou přímo proslulé svým hlasitým mňoukání, které je pro mnohé majitele velmi otravné.

Takovouto kočku by si měl pořídit ten, kdo si přeje mít doma nejen dekorativní a krásné zvíře, ale i společníka. Mnoho chovatelů si siamky pro jejich povahu přirovnává ke psům.
 

Top