Skotská klapouchá

Skotská klapouchá kočka

Tento druh kočky vznikl sice na více místech, ale ve Skotsku se podařilo tuto mutaci podchytit a vytvořit tak svérázné plemeno. Ve Spojených státech je dnes skotská klapouchá kočka jedním z nejoblíbenějších plemen.
 

Charakteristika plemene Skotská klapouchá kočka

Kočka odolná vůči nemocem, odolná kočkaSkotská klapouchá kočka má charakteristickou okrouhlou obličejovou část hlavy, velké kulaté oči, uši sklopené směrem kupředu a těsně přiléhající k hlavě, čímž ještě více vyniká kulatá lebka. Po narození vypadají uši všech koťat stejně, ale ve věku přibližně čtyř týdnů, kdy se uši ostatních koťat napřimují a vztyčují, se uši klapouchých koťat ohýbají dopředu a dolů. Celkově vypadá tato kočka jako britka nebo americká krátkosrstá kočka se smutným sovím výrazem.

Skotská klapouchá kočka má široký, krátký a jemně zakřivený nos, který může mít u kořene malou prohlubeň. Sklopené uši by měly být malé a okrouhlé, sedí na hlavě jako čepička. Ocas je střední až dlouhý, pružný a zužující se.

Srst má skotská klapouchá kočka krátkou, měkkou a hustou. Vyskytuje se ve všech barvách a variantách uznávaných u britských a amerických krátkosrstých koček.
 

Co byste měli vědět, než si Skotskou klapouchou kočku pořídíte?

Péče o srst je velmi jednoduchá. Stačí čas od času pročesat.

Skotské klapouché kočky jsou mírné a nenáročné. Mají rády rodinný život, ale mohou-li chodit ven, jsou úspěšnými lovci. Snadno se vyrovnávají s chladným a nevlídným počasím a díky svým venkovským předkům jsou odolné vůči nemocem. Jen dominantní gen odpovědný za sklopené uši s sebou v některých případech nese dědičné problémy, jako je sklon k mnoha různým ušním potížím, včetně roztočů.

Skotské klapouché kočky jsou obvykle dobromyslné a klidné, velmi dobře se přizpůsobí dalším zvířatům v domácnosti. Svého člověka rády sledují na každém kroku. Jsou inteligentní a hravé, proto je lze i snadno trénovat.  Mnohé z nich mají roztomilý zvyk sedět zpříma a zlehka tlapkou šťouchat do svého majitele. Často spávají na zádech s volně nataženýma nohama.

Skotské klapouché kočky nesnáší samotu, pokud zůstávají samy, mohou propadat depresím.
 

Top