Somálská kočka

Somálská kočka    

Somálské kočky za sebou rozhodně nemají nijak starou nebo zajímavou historii jako jiné jejich předchůdkyně.

Kočka na výstavyPlemeno, které je za vznik somálské kočky odpovědné, a to konkrétně habešská kočka, je jedno z nejstarších plemen koček na světě. I přesto, že jméno nás svádí do Somálska, tedy do Afriky, není přesně objasněno, jak k tomuto názvu kočka přišla, protože první somálské kočky se narodily ve Spojených státech a tato země se také nejvíce zasloužila o jejich uznání.

Somálská kočka vlastně vznikla náhodou. Už od začátku seriózního chovu habešských koček byli chovatelé občas nepříjemně překvapeni, protože ve vrhu bylo jedno nebo více koťat s polodlouhou srstí. Těmto polodlouhým koťatům nekladli chovatelé zprvu žádnou vážnost, ale později se začali jak chovatelé, tak i ostatní milovníci koček velice zajímat o tyto „vedlejší produkty“. V současné době je somálská kočka známým a často vídaným hostem na výstavách na celém světě.
 

Charakteristika plemene Somálská kočka

Srst somálské kočky je polodlouhá. Na stehnech, ocase, spodní straně břicha, na hrudi a kolem límce jsou chlupy zřetelně delší a plnější než na zbytku těla. Původní barva srsti somálek je divoké zbarvení neboli „ruddy“. V průběhu času vznikly z této původní barvy různé jiné ředěné barvy, ale zbarvení jako takové zůstalo stejné.

Somálské kočky jsou extrovertní zvířata, která mimo jiné upozorňují na svou přítomnost, ačkoli to obvykle dělají méně nápadně než například siamky

Koťata tohoto plemene jsou dost aktivní, ráda si hrají a přebírají sama iniciativu.
 

Co byste měli vědět, než si Somálskou kočku pořídíte?

Charakter somálské kočky je srovnatelný s charakterem habešských koček. Stejně jako habešská kočka je kočka somálská klidným zvířetem, které má velkou potřebu kontaktu a pozornosti.  Rozhodně jí není blízké, kdyby měla trávit celé dny sama. Somálské kočky vyžadují pozornost jednotlivých členů rodiny, ale pokud jste často více hodin denně mimo domov, vezmou zavděk i společností jiných koček nebo i psa. Ale mezi kočkami může být snášenlivost menší, všechno je závislé na množství prostoru, který má kočka k dispozici.

Pokud je však somálská kočka vaším prvním domácím mazlíčkem a rozhodujete se nad pořízením dalších zvířat, měli byste vědět, že somálské kočky často žárlí. Nebudou totiž dostávat tolik pozornosti, na jakou byly dříve zvyklé.

Jsou to společenská zvířata a jejich vztah k dětem je velmi pozitivní.

Protože rády šplhají, bude nezbytností pořídit kvalitní škrábací kůl. Toto plemeno je velmi inteligentní, chytré a zvědavé. Všechny nové věci si podrobně prohlíží, očichává a prověřuje.

Polodlouhou srst somálských koček lze udržovat v dobrém stavu za minimálního přičinění. Díky dosti hladké struktuře srsti se tvoří málo chuchvalců. Nejlepší je používat čas od času furminátor, který přebytečné chlupy odstraní.

Jako u všech ostatních koček je nutné dle potřeby zastřihovat ostré konce drápů a čistit uši přípravkem určeným pro kočky.
 

Top