Sphynx

Sphynx

Sphynx je bez diskuse nejneobvyklejším plemenem koček. Bezsrsté kočky jako sphynx se vyskytovaly už před staletími u Aztéků, kteří chovali i bezsrsté psy. První kočka sphynx se objevila jako bezsrsté kotě ve vrhu jinak normálních, krátkosrstých koťat v Kanadě v roce 1966.
 

Charakteristika plemene Sphynx

Sphynxové jsou přítulná a inteligentní zvířata, která se svými lidmi rychle navážou důvěrný svazek. Povaha sphynxe bývá také popisována jako „částečně kočka, částečně pes“, a toto srovnání jistě souhlasí. Sphynxové jsou sociální tvorové a mají rádi společnost lidí, ale ani při styku s kočkami a jinými domácími zvířaty nevznikají problémy.

Sphynx je znám jako bezsrstá kočka, ale když se dobře podíváte, uvidíte, že má na celém těle velmi krátké a jemné chmýříčko. Toto chmýří snadno vypadává. Na uších, čenichu, ocase a na nohách může být toto chmýří o něco delší. Sphynx má mnoho vrásek, ale těm není většinou třeba věnovat žádnou zvláštní pozornost.
 

Co byste měli vědět, než si Sphynx pořídíte?

Díky své dosti velké odolnosti vůči stresu se většinou bezproblémově přizpůsobí rušné rodině s dětmi.

Nikdy sphynxe neodsuzujte k samotě. Potřebuje mnoho kontaktu a pozornosti, aby se cítil příjemně, a když je nedostane, bude chřadnout a v některých případech může i smrtelně onemocnět zármutkem.

Bezsrstá plemena kočekSphynxové jsou tak dobromyslní a přátelští, že je ani nenapadne chovat se agresivně. Většinou nemají žádné potíže s tím, že nemohou chodit ven, ale počítejte s tím, že tyto kočky jsou hravé a aktivní a rády běhají a šplhají. Postarejte se také o to, aby měla kočka dostatek příležitostí ke hraní a mohla si pravidelně vybít svou energii. Většinou dobře využije pořádný šplhací a škrabací kůl.

Vypadá to, že kočka sphynx nepotřebuje žádnou péči, protože jí chybí srst, ale přesto nesmíme péči o tuto bezsrstou kočku podceňovat. Sphynxové se totiž stejně jako lidé potí a produkují ještě navíc kožní maz. Pokud byste svého sphynxe nikdy nemyli, začal by po určité době poněkud zavánět a kůže by byla na dotek mastná. Vlastníci sphynxů své kočky myjí obvykle jednou do týdne mýdlem s neutrálním pH. Nemyjte sphynxe šamponem! Většině sphynxů se koupání líbí, čímž se odlišují od ostatních plemen.

Na rozdíl od bezsrstých plemen psů, která mají občas potíže se spálením kůže na slunci, netvoří pro sphynxe ultrafialové záření žádný problém. Nespálí se, ale kůže se může na tmavěji pigmentovaných místech ještě více zbarvit. Většině sphynxů naskáčou v létě a v teplejším podnebí pihy.

Pravidelně čistěte zvukovody speciálním přípravkem a občas zastřihujte ostré konce drápků. Kůže obvykle zůstává sama od sebe pružná, není ji tedy potřeba natírat olejem. Mnozí chovatelé od používání olejů přímo odrazují, protože přitahuje zbytečně nečistoty a ty se pak usazují v pórech.
 

Top