Včely útočí

Když zaútočí včely

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Ojedinělá včela na květu agresivní není. Avšak pokud by se zasedla, či zamáčkla poskytne jí to záminku k útoku.

Jakmile ale člověk nepropadá panice, nemáchá rukama a nedráždí včelu, nemusí mít z ničeho strach. V případě však masivního útoku včel, doporučujeme rychle utíkat, krýt si oči, mít zavřená ústa a dýchat nosem. Jakmile se dostanete do dostatečné vzdálenosti a nepřilétají již další včely, je lepší jednu po druhé pozabíjet, jelikož rozzuřené včely útočí, dokud nedají žihadlo a neumřou.

Jaké jsou zásady při kontaktu se včelou?

Úlu se nejlépe vyhněte alespoň 5metrovým obloukem. Kole úlu procházejte zezadu, abyste nevstoupili do letové dráhy včel.

Jak postupovat při včelím bodnutí

K uvolňování včelího jedu do kůže dochází při bodnutí včelou postupně. Proto co nejrychleji odstraňte žihadlo například seškrábnutím nehtem. Postižené místo je nejlepší potřít octem a přiložit cibuli. Studenou vodou a ledování můžete zmírnit otoky. Jestliže není jedinec alergický otok sám po pár dnech zmizí.

Při alergické reakci, je nutné užít antihistaminika, ta reakci zmírní. Pokud však ani léky nepomohou, je nutné navštívit lékaře.

Pokud se člověku udělá nevolno, je malátný, včela ho bodne do krku nebo jazyku, špatně se mu dýchá musí ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Top