Včely v zimě

Jak včely zimují

Příprava na zimu probíhá celý rok a vypadá tak, že si včely do plástů ukládají dostatek pylu a medu. Jejich životní styl se jinak příliš neliší – přijímají stravu a jejich metabolismus funguje stejně.

Dokáží přežit i při teplotě – 35 °C. Jejich přežití závisí na přežití matky. Jejich systém spočívá v uskupení v chumel kolem včelí matky, čím udržují teplo 20 – 30 °C. Čím je zima větší tím je chumel ve tvaru koule těsnější. Aby se všechny dostatečně zahřály a nemrzly, střídají si mezi sebou pozice. Včely se středu si přelézají na povrch chumáče, aby se ty z povrchu dostávaly blíž ke středu, kde je největší teplo. Energii si berou ze zásob medu.

Hygiena ve včelím úlu

Včely jsou vybaveny tzv. výkalovým váčkem, kam ukládají v zimně své výkaly. Tímto opatřením se snaží zamezit roznášení nemocí. I během zimy včela vylétne z úlu, ale pouze svítí-li sluníčko a teplota stoupne nad 5 °C a pouze na chvilku, aby vyprázdnily své váčky. Pokud však trvají mrazy jsou včely ohroženy nákazou z výkalů, protože za mrazů nemohou z úlu vylétnout.

Práce včelaře v zimě

Úkolem včelaře je zajisti včelám v zimně klidné a úspěšné zazimování. Jelikož včely nevylétávají ven z úlu, odpadává z nich při jejich činnosti tzv. měl. Tu musí včelař sesbírat z podložek na dně úlu a poslat na laboratorní testy. Tyto testy zjistí, zda včelstvo netrpí tzv. Varroázou, která je může oslavit a vést k následnému úhynu včelstva.

Top