Americký buldok

Americký buldok

Pes vhodný pro alergiky
Buldoci pochází ze Španělska, kde se poprvé objevili v roce 1630. Původně byli vyšlechtěni na býčí zápasy a postupem času se stali přátelskými společníky, kteří se dnes chovají zejména k výstavním účelům. Pyšní se svou dlouhověkostí a výbornými vlastnostmi při hlídání statků nebo ostatních obydlí.

 

Americký buldok je vhodný i pro alergiky

Vyskytují se ve více barvách jako třeba bílé, světle žlutohnědé, žíhané, červené, hnědé. Jejich srst je hladká a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Koupat se musí jen ve zcela výjimečných situacích. Tito psi jsou vhodní pro alergiky, protože téměř nelínají a nijak nepáchnou.
 

Pes hlídač

Jsou to silní, atletičtí, mohutní psi střední velikosti se silnou kostrou a mocným osvalením. Mají typicky zkrácený čenich a nadměrně slintající tlamu. Jsou dynamičtí a lehcí v pohybu.

Americký buldok se zpravidla dožívá 10–15 let. Samci váží od 30 do 58 kilogramů a měří 50–71 centimetrů. Samice váží od 27 do 41 kilo a měří 50–61 centimetrů. Rozdíl mezi pohlavími musí být patrný i laikovi. Jsou to inteligentní neohrožení a nebojácní psi, kteří se hodí spíše ke starším dětem, ale dobře si rozumí s ostatními domácími zvířaty. Překypují energií, a proto potřebují neustále nějaké vhodné zaměstnání, aby se dostatečně unavili.  
 

Co byste měli vědět, než si amerického buldoka pořídíte?

Pořídit by si ho měl spíše zkušenější chovatel, pro začátečníky není zcela vhodným plemenem. Při výcviku je třeba postupovat klidně, ale důsledně. Násilím u tohoto plemene nic nezískáte, na druhou stranu špatně vedený výcvik může vést ke zhoršené ovladatelnosti psa, která může přerůst až k tomu, že zvíře bude okolí nebezpečné.

Americký buldok a jeho povahaChovat se může jak venku, tak i doma v bytě. V případě druhé možnosti ale musíme mít na paměti, že pokud nezajistíme pejskovi dostatečné rozptýlení a neunavíme ho, může celkem snadno začít ničit zařízení domu, bytu. Proto by měl každý majitel před pořízením dobře zvážit, zda má možnosti na to se na několik let opravdu plně věnovat tomuto energickému zvířeti.

Jinak jsou tito pejsci zcela věrní a mimořádně oddaní své rodině. Obzvláště samci bývají většinou závislí na pánovi, oproti samicím, které inklinují spíše k dětem. Zrozeni byli pro to, aby sloužili svému pánovi. Úplně na počátku své existence byli ochotni za svého pána i položit život, pokud to bylo nutné, a tuto výjimečnou vlastnost si nesou i do dnešních dob.
 

Top