Barevnost morčat

Barevné spektrum morčat

Co morče, to barevný originál...
 

Morčata aguti

Aguti je původní barva, v níž se morčata vyskytují. Této barvě se také říká divoká barva, tím se odkazuje na zlatou aguti.

Každý chlup aguti má několik tmavě a světle zbarvených proužků. Setkáváme se i s tím, že část chlupů je pigmentována zcela tmavě, nebo že tmavě je pigmentována jen špička chlupu. Nejhezčí je, má-li aguti morče této barvy co nejrovnoměrnější ticking, což znamená, že tmavé proužky jsou co nejrovnoměrněji rozděleny po celém těle. Jako chyba se posuzuje, má-li morče aguti světlé oční kroužky.

Morčata aguti se vyskytují v těchto barvách:

Obrázek 0

- zlatá aguti – je původní barva morčat. U morčat s tímto barevným rázem se na teplé červenohnědé krycí barvě projevuje černý ticking. Morčata se zlatou aguti mají černé drápky, uši a tlapky a tmavě hnědé oči.

- šedá aguti – podobá se zlaté aguti, ale krycí barva je u těchto morčat matnější, zbarvená spíš do žluta než do červena. Uši, tlapky a drápky jsou u tohoto zbarvení tmavě hnědé.

- stříbrná aguti – morčata této barvy mají černý ticking. Morčata disponují genem, který zabraňuje tvoření rezavého pigmentu v srsti. Tato morčata mají tmavě hnědé oči a černé uši, tlapky a drápy.

- skořicová aguti – u této barvy se černý pigment pod vlivem barevné mutace změnil v barvu podobající se skořici. Krycí barva je stříbřitě bílá, stejně jako břicho. Tlapky, drápy a uši jsou hnědé, stejně jako oči. Morčata s touto barvou srsti se rodí tmavá a teprve později se zbarvují do světla. Jejich konečná barva se vyvine až ve chvíli, kdy se zbaví své staré srsti, s níž se narodila. Většinou se tak stává ve věku pěti měsíců.

- lososová aguti – morčata s tímto zbarvením mají stříbřitě bílou krycí barvu a lilový ticking. Uši a tlapky jsou téměř bez pigmentu, tudíž růžové. Drápky jsou rohovinové barvy a oči jsou červené. U tohoto barevného rázu je typické, že mláďata se rodí velmi tmavá a teprve později získávají trvalou lososovou barvu.
 

Jednobarevná morčata

Obrázek 1Jednobarevná morčata jsou velmi oblíbená. Tato zvířátka nemají v srsti ticking a v ideálním případě mají po celém těle stejnou barvu. Barva se musí rozprostírat od konečků chlupů až po kořínky. V srsti nejsou žádné chlupy jiné barvy a na výstavách nejsou povoleny ani malé bílé skvrnky nebo bílé chloupky.

- černá – černé morče je lakově černé. Jeho chlupy jsou od špičky až po kořínky dobře černě probarveny. Stejně tak tlapky a drápky jsou černé. Oči jsou tmavě hnědé.

- čokoládová – takto zbarvená morčata mají mít nejtmavější čokoládovou barvu. Tlapky, drápky a uši jsou hnědé. Oči mají tato morčata hnědé a při určitém úhlu pohledu mají červený odlesk, což se nazývá „ohňová záře“.

- lilová – tato morčata mají lilovou barvu srsti. Je velmi důležité, aby barva nepřecházela do hnědé. V tomto barevném rázu jsou nejoblíbenější co nejsvětlejší morčata. V ideálním případě jsou tlapky a nožky stejně jako ouška zcela bez pigmentu. Oči jsou červené. Lilová morčata se rodí téměř tmavá a světleji se zbarvují v pěti až šesti měsících.

- béžová – tato morčata mají srst barvy tmavé slonové kosti. Její odstín smí přecházet do šeda, ale ne do hněda. Tlapky jsou stejně jako ouška zbarveny tělově, a jsou tedy bez pigmentu. Oči mají tato morčata červené. Samozřejmě i zde platí, že jinak zbarvený chlup v srsti je špatně. Tato morčata jsou při narození mnohem tmavší než v dospělosti. Konečnou barvu srsti získávají, když jim je asi pět až šest měsíců.

- červená – tato morčata mají teple kaštanově červenou barvu. Na výstavách mají posuzovatelé raději tmavší než světlejší exempláře. V srsti nesmí být jinak zbarvené chlupy. Červená morčata mají tmavé oči a uši a černé tlapky a drápky.

- zlatásrst těchto morčat je vlastně oranžová. Ouška a tlapky jsou tělové barvy, tedy zcela bez pigmentu. Oči mají morčata červené. Barva srsti musí být stejná po celém těle. Tato morčata jsou při narození mnohem tmavší než jejich rodiče. Trvá čtyři až šest měsíců, než získají svoji konečnou barvu srsti.

- buff – k tomuto rázu zbarvení se řadí morčata, která mají teplou okrově žlutou srst, aniž by se její odstín zabarvoval do červena. Oči mají morčata hnědé.

- krémová – tato morčata by měla mít co nejsvětlejší barvu srsti. V ideálním případě je tato barva světle slonovinová. Oči mají tato morčata hnědé a uši a tlapky by měly mít tělovou barvu.

- bílá s červenýma očima – tato morčata mají čistě bílou srst bez žlutého nádechu. Uši, tlapky a drápy jsou zcela bez pigmentu.

- bílá s tmavýma očima – morčata jsou zcela bílá a kromě barvy očí, která může být modrá nebo hnědá, je celé tělo bez pigmentu.
 

Morčata se znaky a kresbou

Obrázek 2- brindle – jde o pojmenování morčat, která mají jak černé, tak červené chlupy. Ouška a tlapky by měly mít černou barvu a oči jsou tmavé.

- želvovinová – morčata s touto kresbou mají dvě různé barvy – červenou a černou. Téměř čtvercové plochy na srsti musí být ostře ohraničeny. Na zádech by rozdělení mezi barevnými plochami na bočních stranách mělo být rovné jako svíce. Protilehlá barva musí vždy kontrastovat. Oči, uši a tlapky mají morčata tmavé.

- trojbarevná – jedná se o želvovinově zbarvená morčata s bílou. Po stranách mají tři zbarvená pole, která musí být kontrastní. Morčata těchto barev mohou mít dvě různé barvy očí.

- holandská kresba – tato morčata mají stejnou kresbu jako holandský králík. To znamená, že přední část morčete je bílá a ocásek je zbarvený. Na uších a kolem očí jsou dvě zbarvené skvrny. Tyto skvrny by měly být co nejsymetričtější. Zbarvená část může mít jakoukoliv barvu, ale nejčastěji se vyskytuje černá.

- bělouš – bělouši se vyskytují v mnoha barvách jako třeba černá, červená a smíšená, což je kombinace černé a červené. Pokud se v srsti nachází bílá barva, musí být rozprostřena co nejrovnoměrněji, aby se netvořily bílé skvrny.

- dalmatinská kresba – tato morčata jsou bílá a mají tzv. dalmatinské skvrny. Tyto skvrny musejí být po těle rozmístěny rovnoměrně a musejí být dobře a ostře ohraničeny a nesmějí splývat.

- ruské znaky – tělo těchto morčat je bílé s barevnými znaky. Morčata mají červené oči. Maska, tlapky a uši mohou být černé nebo čokoládové. Ruská morčata se rodí bílá. Tmavší části těla potřebují asi pět měsíců, aby se dokonale vyvinuly.
 

Top