Morčata

Morčata

Morčata pocházejí z Jižní Ameriky, kde je chovali už Inkové jako domácí zvířata, a to ještě předtím, než tento kontinent dobyli Evropané. Když Jižní Ameriku, a s ní i morčata, na počátku 16. století objevili Španělé, setkali se už s těmito zvířátky jak v domech zdejších obyvatel, tak okolo nich. V té době už zde byla morčata více či méně domestikována. Kromě původní barvy zlaté aguti existovaly už tenkrát různé jiné barvy a zvířátka byla poměrně ochočená. Se vší pravděpodobností chovali Inkové morčata ke konzumaci. Až do dnešní doby je maso morčat v Jižní Americe delikatesou. Vedle toho chovali Indiáni morčata i proto, aby je mohli obětovat četným bohům. Nikde není uveden přesný letopočet, kdy se morčata dostala do Evropy.

Morčata jsou v současné době nejčastěji chovaným a nejoblíbenějším hlodavcem. Spektrum barev, v nichž se vyskytují, je stále širší. V průběhu doby se objevily i různé struktury a délky srsti.
 

Jaká jsou morčata?

Obrázek 0Morče je sociálně žijící zvířátko, aktivní přes den, takže se výborně hodí jako společenské zvíře do domácnosti. V přírodě žijí morčata v koloniích a také jako domácí zvířata mají ráda společnost svých druhů, nebo alespoň dostatek pozornosti od toho, kdo se o ně stará.

Pokud chcete chovat více morčat, je lepší chovat samičky než samečky. Dospělí samečkové se mohou vůči sobě chovat dosti netolerantně, a pokud jsou v blízkosti samičky, může docházet k šarvátkám.
 

Morčata komunikují tak, že vyluzují různé zvuky. Dávají například zřetelně najevo, že chtějí, aby se jim někdo věnoval, že se lekla nebo že mají hlad. Morčata jsou známa tím, že téměř nekoušou. Pokud se něčeho leknou, nebrání se kousáním, ale zcela ztuhnou.

Morčata jsou velmi čistotná, několikrát za den si lízáním čistí celou srst.
 

Příbytek pro morčata a jeho výbava, chov morčat venku i doma

Morčata mohou v létě žít venku, například v králičím kotci s výběhem. Kotec ani nemusí mít střechu, protože morčata jen tak nevyskočí, ale střecha je výhodnější jako ochrana proti kočkám, liškám a psům. Kotec, v němž jsou morčata v noci, musí být dokonale utěsněn, aby v něm nebyl průvan. Morčata nedokážou vzdorovat chladu, horku ani dešti, a proto se před nepřízní počasí musí chránit. Pokud teploty klesnou, musíme morčata přenést do přístřešku, kde nemrzne, nebo domů.

Morčata nejsou odolná ani proti příliš vysokým teplotám a velkému kolísání teplot. Proto je nikdy nedávejte z vytopené místnosti přímo do venkovního výběhu a naopak. Optimální teplota pro morčata je mezi 17–24 °C.

Když jsou morčata venku, mají sklon vyhrabávat si nory. Postarejte se o to, aby se nemohla dostat ven z výběhu. Pokud chováme morčata doma, hrabou jen zřídka a není problém, pokud tuto možnost nemají.

Morčata, která žijí více ve výběhu než doma se svými majiteli, budou méně krotká než ta žijící v domácnosti.

Obrázek 1Dobrý kotec, chováme-li morčata doma, má minimální rozměry 60 x 40 cm a pokud možno je ještě větší, zejména nemají-li zvířátka možnost pravidelně si protáhnout tělo ve venkovním výběhu. Pokud má morče málo pohybu, vede to k jeho tloustnutí a následně ke zkrácení jeho života.

V každém chovném zařízení nesmí chybět domeček, do kterého by se morče mohlo schovat. Na dno kotce dejte hobliny. Miska na jídlo musí být těžká, protože jinak by ji morče převrhlo. Vodu podávejte nejlépe v napáječce.
 

Krmíme morče

Aby morče zůstalo zdravé, potřebuje rozhodně dvě důležité součásti potravy. Za prvé mají morčata velkou potřebu syrové vlákniny. Nejlepším zdrojem vlákniny je pro morčata seno, které musí být v kotci vždy v dostatečném množství. Seno dávejte vždy do žlabu, ne na dno klece, protože tam by se rychle znečistilo.

Vedle syrové vlákniny potřebuje morče denně přísun vitaminu C. Tento vitamin si morče neumí vyrobit samo. Pokud bude mít tohoto vitaminu málo, nebo ho nedostává vůbec, zanedlouho onemocní a zemře. Proto důležitost vitaminu C nepodceňujte. Můžete ho také podávat ve formě tablet nebo kapek. Hotová krmiva pro morčata již tento vitamin obsahují. O tom je ale nutné se přesvědčit přečtením složení.

Obrázek 2

Průměrně sežere morče asi 60 gramů potravy denně. Vhodnými druhy ovoce a zeleniny, kterými můžeme morče přikrmovat, jsou například jablka, čekanka nebo kadeřavá kapusta. Zelí a saláty dávejte morčeti raději ve velmi malém množství a pouze dospělým jedincům. Příliš velké množství zelí by vedlo k průjmu. Zeleninu dávejte morčeti vždy čerstvou.

Vyhněte se dále hotovému krmivu pro králíky, protože takové směsi jsou chudé na výživné látky. Čas od času můžete dát morčeti vrbovou větvičku na okusování.
 

Top