Záchod pro morče

Záchod pro morče

U toalety pro morčátko je nejdůležitější to, aby měla vysoký okraj. Morčátko vyskočí velmi vysoko, takže nemusíte mít strach, že tam nevyleze. Okraj toalety by měl mít cca 7 cm z toho důvodu, že když samička čůrá, tak vyšpulí zadeček a hrozí, že okraj přečůrá. Rohový záchod je ideální, ale přední okraj je příliš nízký a morčátko se občas neotočí a přečůrá přes okraj.

Obrázek 0Toaletu je vhodné umístit na místo, kde morčátko čůrá nejčastěji. V případě, že máte morčátek víc, dopřejte jim dva záchody, pokud to velikost klece umožňuje.

Aby se morčátko cítilo v toaletě dobře, je možné mu nad záchůdek zavěsit například kovovou kouli se senem. Také je vhodné dát nad toaletu kus látky nebo prkénko, aby byl zastřešený, morčátka většinou láká v takto útulném místě pobývat a koule se může zavěsit tak, aby byla před záchůdkem.

Toaletu je vhodné čistit každý den, stačí vybrat počůraná místa a dosypat novou podestýlku, zabere to cca 10 minut denně. Předejdete tak nejenom zápachu, ale také ušpinění kožíšku morčete.
 

Jaká je i ideální podestýlka do toalety?

Hobliny – snad nejrozšířenější známá přírodní podestýlka ze dřeva. Nepráší a všeobecně ji zvířátka dobře přijímají, protože hobliny jsou měkké a netlačí je do pacek. Pachy pohlcuje cca 1 den, takže je nutné toaletu každý den vyčistit.

Bentonitové podestýlky – pro morčata nejsou zcela vhodné. Tato podestýlka potřebuje čas ve chvíli, kdy se do ní dostane tekutina, aby ztvrdla a vytvořily se tak hrudky. Nicméně morčata čůrají tak často, že bentonit nestihne ztvrdnout, a jak v tom morčátko běhá, tak se mu vzniklé blátíčko nabalí na chlupy a je potom celkem zbytečné ho trápit čištěním.

ASAN – vyrobený z papírového odpadu při výrobě dětských plenek. Nepráší a je měkký, některá mláďata ho ale ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním.

Dřevěné peletky – jsou těžké, takže je morčata méně vykopávají. Dobře zadržují zápach a jsou vhodné například při odjezdu na dovolenou, kdy musíte pověřit někoho známého, aby vám morče hlídal a neměl tolik práce s čištěním. Peletky se totiž po počurání zcela rozpadnou.

Silikagelové podestýlky – vyrábí se zrnka různé velikosti od velmi jemných po zrnka velká cca 0,5 cm. Dobře drží zápach a vlhkost, ale jsou ostré pro pacičky a obzvlášť u obézních morčat se může stát, že budou mít otlačené pacičky.

Dřevěná podestýlka – vyrábí se ze dřeva podobně jako hobliny, jedná se ale o drobné kousíčky dřeva, které nejsou ostré. Dobře drží zápach a vsakuje vlhkost. Je absolutně bezprašná a přírodní.
 

Top