Bezsrsté morče

Bezsrstá (skinny) morčata

Obrázek 0Bezsrsté plemeno morčat bylo vyšlechtěno v laboratořích kanadského Montrealu v 80. letech minulého století. Původní zvířátka měla bílou barvu a červené oči. Když se ale dostala mezi chovatele, kteří je začali křížit s krátkosrstými plemeny morčat všech barev, barevná škála skinny se rozšířila. Jejich na dotek teplá a jemná kůže je v současnosti také zlatá, hnědá, černá i béžová. V chovech se vyskytují jedinci jednobarevní, dvoubarevní i tříbarevní.
 

Charakteristika skinny morčat

Skinny jsou vzácná a nezvyklá morčata a u nás navíc nejsou příliš známá, takže není snadné získat informace o jejich chovu, zejména genetického rázu. Jedná se o malé bezsrsté tvory s hebkou kůží, které lze snadno ochočit, rádi se mazlí, jsou inteligentní a pro mnohé i krásní. Tento druh morčat je komunikativnější a mazlivější oproti jiným plemenům, ale jsou také náročnější na péči. Jinak se od klasických morčat neliší. Mají stejně pevné a kompaktní tělíčko, velké klopené uši a krásné korálkové oči.
 

Co byste měli vědět, než si bezsrsté morče pořídíte?

Skinny nejsou úplně vhodná pro začátečníky. Morče jako takové mohou chovat i děti předškolního věku, ale bezsrsté morče je náročnější, potřebuje větší péči a více znalostí. Chov je náročný i finančně, nehledě na vyšší pořizovací cenu – skinny sameček stojí 1000 Kč a samička 1500 až 2000 Kč. U tohoto druhu se doporučuje chovat dvě morčátka, aby nestrádala, protože jsou přátelská a komunikativní. Mohou spolu být i dva samečci, ale musí se znát odmalička.

Při chovu bezsrstých morčat je nutné dbát na kvalitní podestýlku. Skinny chováme na bezprašných, sterilních hoblinách, které se používají v chovech laboratorních zvířat.

Větší pozornost než u jiných plemen musí chovatel věnovat jemné bezsrsté kůži nahých morčat. Snadno ji mohou zranit ostré traviny v seně nebo nevhodná podestýlka ze slámy. Morčata se mohou zranit i vzájemně při páření. Nutno však podotknout, že se rány samostatně a rychle zacelí a vyhojí – mnohdy do čtyřiadvaceti hodin od zranění.

Skinny morčata chováme zásadně v bytě, nemohou žít venku v králíkárně jako osrstěná morčátka. Ke svému růstu potřebují bytovou teplotu, nesmějí prochladnout a průvan je pro jejich zdravotní stav přímo nebezpečný. V zimě například není vhodný jejich transport, a pokud nelze jinak, převážíme je v autě v zateplené přepravce.
 

Jak bezsrsté morče krmit?

Vzhledem k jejich zrychlenému metabolismu, který je daný jejich nahou kůží, se musí za den vícekrát krmit a tím také častěji čistit jejich příbytek. Běžné je krmit skinny morčata třikrát denně, protože mají opravdu velký apetit.

Denně musí dostávat čerstvou vodu, v níž je dobré rozpustit vitamin C, který si morčata, stejně jako lidé, neumějí sama vytvořit. Jeho nedostatek se může projevit na stavbě tělíčka a může být příčinou i kožních nemocí.

Stejně jako ostatní morčata mají ráda různé směsi nebo granule, seno, ovoce a zeleninu (jen pozor na tu nadýmavou nebo příliš vodnatou), v sezóně čerstvou trávu a bylinky.
 

Top