Zvuky a dorozumívání morčat

Morče není pes a to bychom si měli uložit do paměti dříve, než si morče přineseme domů. Ne každý zvuk znamená to samé, co jsme zvyklí poslouchat od psů. Morčata mají jak hlasové, tak i neverbální projevy, které vyjadřují postojem těla (případně postoj + hlasový projev). Pokud chováte jen jedno morče, tolik se neprojevuje, je svým pánem a nemusí se dělit o klec s jiným morčetem. Teprve, když mu pořídíte dalšího spolubydlícího, pak zjistíte, jak se oproti minulosti chování prvního morčete změnilo a jak nám stále častěji a hlasitěji o sobě dává vědět.
 

Pískání morčat

Pokud se narodí mláďata, pak si záhy osvojí jeden někdy i nepříjemný zvyk a to je pískání. Brzy se naučí, že jakmile písknou, tak se majitel ihned přiběhne podívat, co se děje. Pokud chováte více morčat, tak se i tímto způsobem mezi sebou dorozumívají, např. když se na procházce „ztratí“, tak se i hlasitým pískáním, kvíkáním volají.
 

Pokvikávání až kňourání

Ostatní pokvikávání až kňourání na 99 % znamená, že je morče s něčím nespokojené. Morče nemá v povaze útočnost, takže když se mu něco nelíbí, tak většinou kňourá nebo v různých formách pokvikává. Je to projev nelibosti, něco se mu nelíbí, ať je to mazlení, případně „obtěžování“ jiným morčetem v kleci. Někomu může připadat kňourání při chování a mazlení jako projev spokojenosti, ale není tomu tak.
 

Vrčení morčat

Dlouhým vrčením se samci snaží zaimponovat samičce, chodí okolo samičky pomalým kolébavým krokem a dlouze vrčí. Pokud je samička v říji, samec své úsilí zalíbit se samičce zintenzivní. Vrčení může být i projevem dominance a v neposlední řadě u samic je také známkou říje, což se projevuje podobným chováním jako u samců, t.j. kolébavý krok a „pokus o nakrytí“ jiné samice.

Krátké vrčení morče vydává např. při drbání nebo když dostane nějaký dobrý pamlsek (vrčením poděkuje), je spokojené, případně vrčením může reagovat na nějaký zvuk, který nezná.

Pobrukování morčat

Tlumeným pobrukováním vyjadřuje spokojenost. Nejvíce pobrukování (někdo to můžeme nazvat pochrochtávání) můžete zaregistrovat, když necháte morče volně proběhnout po bytě.

Poskakování všemi směry (prostě blbnutí) doprovázené i různými zvuky je projevem naprosté spokojenosti, radosti ze života a dobré nálady. Morče vypadá, jako když mu v hlavičce úplně „přeskočilo“. Takto se projevují nejvíce mláďata, mladší morčata, ale občas i dospěláci.
 

Když morče skřípe zuby

Skřípání zuby zní, jako když máte zavřená ústa a sliny „cedíte“ přes zuby. Znamená to, že je morče něčím hodně rozzlobené, je to nejvyšší stupeň rozčílení. Morče se nemusí pohodnout se spolubydlícím a skřípáním mu dává najevo, že si má na ně dát pozor. Např. dva samci, než se poperou, tak si tímto způsobem navzájem hrozí, tudíž je lepší oba samce hned oddělit a předejít krvavé rvačce. Když už na rvačku dojde, nikdy se je nepokoušejte roztrhnout holýma rukama, jelikož se v tomto případě bez rozmýšlení morče do vaší ruky zahryzne.