Řeč morčat

Zvuky a dorozumívání morčat

Morče není pes a to bychom si měli uložit do paměti dříve, než si morče přineseme domů. Ne každý zvuk znamená to samé, co jsme zvyklí poslouchat od psů. Morčata mají jak hlasové, tak i neverbální projevy, které vyjadřují postojem těla (případně postoj + hlasový projev). Pokud chováte jen jedno morče, tolik se neprojevuje, je svým pánem a nemusí se dělit o klec s jiným morčetem. Teprve, když mu pořídíte dalšího spolubydlícího, pak zjistíte, jak se oproti minulosti chování prvního morčete změnilo a jak nám stále častěji a hlasitěji o sobě dává vědět.
 

Pískání morčat

Obrázek 0Pokud se narodí mláďata, pak si záhy osvojí jeden někdy i nepříjemný zvyk a to je pískání. Brzy se naučí, že jakmile písknou, tak se majitel ihned přiběhne podívat, co se děje. Pokud chováte více morčat, tak se i tímto způsobem mezi sebou dorozumívají, např. když se na procházce „ztratí“, tak se i hlasitým pískáním, kvíkáním volají.
 

Pokvikávání až kňourání

Ostatní pokvikávání až kňourání na 99 % znamená, že je morče s něčím nespokojené. Morče nemá v povaze útočnost, takže když se mu něco nelíbí, tak většinou kňourá nebo v různých formách pokvikává. Je to projev nelibosti, něco se mu nelíbí, ať je to mazlení, případně „obtěžování“ jiným morčetem v kleci. Někomu může připadat kňourání při chování a mazlení jako projev spokojenosti, ale není tomu tak.
 

Vrčení morčat

Dlouhým vrčením se samci snaží zaimponovat samičce, chodí okolo samičky pomalým kolébavým krokem a dlouze vrčí. Pokud je samička v říji, samec své úsilí zalíbit se samičce zintenzivní. Vrčení může být i projevem dominance a v neposlední řadě u samic je také známkou říje, což se projevuje podobným chováním jako u samců, t.j. kolébavý krok a „pokus o nakrytí“ jiné samice.

Krátké vrčení morče vydává např. při drbání nebo když dostane nějaký dobrý pamlsek (vrčením poděkuje), je spokojené, případně vrčením může reagovat na nějaký zvuk, který nezná.
Obrázek 1

Pobrukování morčat

Tlumeným pobrukováním vyjadřuje spokojenost. Nejvíce pobrukování (někdo to můžeme nazvat pochrochtávání) můžete zaregistrovat, když necháte morče volně proběhnout po bytě.

Poskakování všemi směry (prostě blbnutí) doprovázené i různými zvuky je projevem naprosté spokojenosti, radosti ze života a dobré nálady. Morče vypadá, jako když mu v hlavičce úplně „přeskočilo“. Takto se projevují nejvíce mláďata, mladší morčata, ale občas i dospěláci.
 

Když morče skřípe zuby

Skřípání zuby zní, jako když máte zavřená ústa a sliny „cedíte“ přes zuby. Znamená to, že je morče něčím hodně rozzlobené, je to nejvyšší stupeň rozčílení. Morče se nemusí pohodnout se spolubydlícím a skřípáním mu dává najevo, že si má na ně dát pozor. Např. dva samci, než se poperou, tak si tímto způsobem navzájem hrozí, tudíž je lepší oba samce hned oddělit a předejít krvavé rvačce. Když už na rvačku dojde, nikdy se je nepokoušejte roztrhnout holýma rukama, jelikož se v tomto případě bez rozmýšlení morče do vaší ruky zahryzne.
 

Top