Březost morčat

Březost a porod morčat

Nejlepší dobou na odchov mláďat je jaro a léto, v těchto teplých měsících má zvíře k dispozici dostatek trávy, ovoce a zeleniny, a proto i více vitamínů. Samečci dospívají kolem 8. až 10. týdne a plodní jsou zpravidla po celý život. Může se však stát, že sameček není plodný nebo není schopen samičku nakrýt.

Obrázek 0Samičky jsou schopné zařadit se do chovu již ve věku 5 měsíců a při váze zhruba 700 gramů.

Před zabřeznutím je důležité nechat samce u samice alespoň měsíc, abychom si nakrytím byli jisti, za tu dobu proběhnou dvě říje.

Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Je dobré matku už dříve před nakrytím zvykat na manipulaci, přítomnost lidí, zvířat, hudbu, domácí ruch, různé další zvuky nebo podněty, které by ji pak mohly v budoucnu stresovat a zabránit tak dalšímu strachu, který by mohl její miminka ovlivnit. Pokud bude samička dostatečně ochočená, dovolí vám se podívat na čerstvě narozená miminka.
 

Jak poznat, že je morče březí?

Březost samičky poznáte tak, že je čím dál zavalitější, můžete také prohmatat bříško, zcela jistě březost poznáte častým vážením.

Samička je březí obvykle 68–72 dní. Ke konci březosti samička přibírá opravdu rychle.

Březím samičkám dopřáváme klid, manipulace s nimi jim neprospívá, nesmějí být ve stresu. Pokud v příbytku žije morče ještě se samečkem nebo s jiným morčetem, nemusíte je ihned oddělovat, pokud zvíře samičku nijak zvlášť neobtěžuje, mohou spolu zůstat až do doby před porodem.
 

Porod a kojení u morčat

Samičky rodí 3–4 mláďata, ale mohou překvapit i jedním, zvlášť pokud jsou menšího vzrůstu. Mláďata jsou vyvinutá a ihned schopna během několika hodin ochutnávat potravu a samostatně se pohybovat.

Porod probíhá bez problémů a není nutno do něj nijak zasahovat, pokud nedojde ke komplikacím. Samička na konci pozře placentu, která je důležitá pro tvorbu mléka, její pozření tedy zvířeti neodpírejte.

Kojení mláďat probíhá do 3–4 týdnů věku, dřív tedy není vhodné zvířata odstavovat, musí dosáhnout alespoň 250 g váhy. Pokud chováte více samiček pospolu a ty spolu bez problémů vycházejí, není nutné je po porodu jedné z nich odstavovat od sebe. Jsou známy i případy, kdy druhá samička pomáhala s očištěním mláďat.

Samec na mláďata také nebude útočit, ani na nevlastní potomky, je možné ho tedy nechat během porodu v kleci, po porodu je ale nutné ho ihned oddělit, aby samička znovu nezabřezla. Dvě březosti a porody tak rychle po sobě by ji mohly oslabit a mít fatální následky.

Ačkoliv jsou malá morčátka roztomilá a chtěli byste si je hned pomazlit, dopřejte jim alespoň den klidu, aby si je maminka mohla pořádně očistit a aby se všichni mohli vzpamatovat z obrovských změn.
 

Kdy je nutné malá morčátka dokrmovat?

V případě, že matka nejeví o svoje mláďata zájem či po porodu nebo během něj uhynula, je nutné malá morčátka uměle dokrmovat, například sušeným kočičím mlékem. Mléko rozmíchejte podle návodu a mláďata dokrmujte stříkačkou každé dvě hodiny.

Alternativou je ve vodě rozmíchaný glukopur.

Intervaly můžete po delší době prodlužovat i podle toho, jak mláďata přibývají na váze a jak o jídlo jeví zájem.
 

Top