Krátkosrstá morčata

Krátkosrstá morčata

Morče hladkosrsté

Hladkosrstá morčata se také nazývají morčata s normální srstí, protože se jedná o původní osrstění. Krátká srst měří do 3 cm a přiléhá těsně ke kůži. Podsada je jemná, krycí chlupy jsou hrubé. Srst se musí pěkně lesknout.

Hladkosrstá morčata musí být statná a osvalená. Jejich tělo je trochu podsaditější a pěkně kulaté. U těchto morčat jsou nápadné vysoké, široké a ve všech směrech dobře vyvinuté plece, které sbíhají postupně dolů do krátkého širokého a rovného hřbetu. Končetiny má morče krátké, rovné a silné. Na předních končetinách má čtyři a na zadních končetinách tři prsty.

Obrázek 0Na výstavách posuzovatelé přísně hodnotí i tvar zadních končetin. Ty musí být krásně zakulacené a masité, aby na nich nebyly vidět kosti.

Tato morčata mají silný, relativně krátký krk a širokou hlavu. Při pohledu ze strany má morče zahnutý nos, který se nazývá „,římským profilem“,,. Oči má hladkosrsté morče daleko od sebe. Neosrstěná ouška jsou nasazena šikmo a směřují dolů.

Ideální dospělý jedinec váží mezi 900 a 1200 gramy.

Drápky je třeba pravidelně stříhat ostrými nůžtičkami, aby morče mohlo držet tlapky rovnoběžně na zemi.  

Hladkosrstá morčata se chovají v nesčetném množství různých barev a jsou uznána ve většině barev.  V současnosti je známo 105 druhů barevných typů.

O hladkosrstá morčata není téměř nutné pečovat, pokud se jedná o údržbu srsti. Stejně jako všem morčatům je třeba jim občas ostříhat drápky, pokud je to nutné. Pokud si na to netroufáte, můžete si samozřejmě zajít i k veterináři.
 

Morče saténové

Morče saténové má stejnou stavbu těla jako normální hladkosrsté morče. Srst saténových morčat je však jemnější než u normálních hladkosrstých. Žádoucí je krásný lesk srsti a plné nasazení chlupů. Srst je dlouhá asi 3 cm a přiléhá těsně k tělu.

Morčata saténová se vyskytují v nejrůznějších barvách. V podstatě je možné získat v této variantě srsti jakoukoliv požadovanou barvu, ale mnoho barev není u morčat saténových ještě uznáno. Velmi často se vyskytuje jednobarevné červené, zlaté, krémové a bílé saténové morče a vedle nich existují i saténová morčata aguti. Pro morčata saténová, která pochází ze Spojených států, je charakteristický nádherný lesk srsti.
 

Anglické chocholaté morče

Toto plemeno je velmi populární doma i v zahraničí. Srst těchto morčat je hladká a má málo podsady. Chlupy jsou dlouhé přibližně 3 cm a přiléhají k tělu. Pro tato morčata je typický vír, který se nachází uprostřed čela. Měl by být co největší a krásně kulatý. Osrstění se rozbíhá z jednoho bodu uprostřed víru směrem ven. Vír se dědí dominantně, což znamená, že spářením hladkosrstého morčete s anglickým chocholatým získáte mláďata s vírem.

Barva víru je u anglických chocholatých morčat stejná jako na zbytku těla. Tento druh se může chovat v nejrůznějších barvách, ale nejčastěji se vyskytují v barvách aguti a morčata jednobarevná jako černá, červená, bílá a krémová.

Anglické chocholaté morče vyžaduje velmi málo pozornosti a lze ho udržet v dobré kondici s minimem péče o srst. Povahově jsou stejná jako ostatní druhy morčat.
 

Americké chocholaté morče

Jde o velmi populární typ morčete, který se vyskytuje v mnoha zemích. Americké chocholaté morče se od anglického chocholatého morčete liší barvou víru. Ta je bílá bez jinak zbarvených chlupů, a tudíž se liší od barvy po celém těle. Srst má málo podsady, hladce přiléhá k tělu, leskne se a je dlouhá asi 3 cm.

Americká chocholatá morčata se chovají v různých barvách mimo jiné jako jednobarevná červená a černá, ale také zlatě zbarvená a buff – všechna samozřejmě s bílým vírem. Nejčastější barvou je u těchto morčat červená.

Americká chocholatá morčata se stavbou těla neliší od ostatních druhů morčat. Jejich tělo je podsaditější, dobře obalené masem a svalovinou a krásně zakulacené.

Americká chocholatá morčata mají stejnou povahu jako ostatní morčata, a protože jsou krátkosrstá, lze o ně jednoduše pečovat.
 

Morče rozetové

Rozetová morčata pocházejí původně z Anglie, kde jsou známa jako „abyssinian“. Hned po hladkosrstých morčatech jsou druhá nejpopulárnější. Jsou oblíbená především jako domácí zvířata, ale pravidelně je vídáme i na výstavách.

Rozetová morčata mají delší srst než morčata hladkosrstá. Jejich srst je dlouhá přibližně 3,5 cm a je velmi tuhá na dotyk a díky řídké podsadě se nikdy nezacuchává. Po celém těle morčete jsou umístěny rozety. Rozetová srst se dědí dominantně, což znamená, že křížením morčete hladkosrstého a rozetového získáme vždy rozetová mláďata, rozety u mláďat z takového křížení však obvykle nejsou tak pěkně rozmístěny. Může trvat rok a půl, než rozetové morče vyroste do krásy. Proto také na výstavách nevídáme tak často mladší morčata.

Rozetová morčata se chovají v nejrůznějších barvách. Dosud se nejvíce chovala jednobarevná, a to červená, černá a bílá. Vyskytují se ale také rozetová morčata tříbarevná, pestrá a želvovinová. Kromě toho se také chovají aguti a bělouš.

Tato morčata mají stejnou stavbu těla jako ostatní morčata. O tato morčata lze pečovat stejně jednoduše jako o ostatní morčata.
 

Morče rex

Morčata rexové neexistují ještě tak dlouho, ale už si získala pevné místo v okruhu svých obdivovatelů. Jsou známa i jako domácí zvířata. Ve Spojených státech jsou morčata rexové známa pod plemenným názvem „teddy“.

Hezké morče rex má kudrnatou, velmi hrubou srst, která nepřiléhá k tělu, ale naopak od něj odstává. Srst, která přiléhá buď zcela, nebo částečně k tělu, nevidí na výstavách rádi. Srst musí být hluboko zasazená. Je krátká a na dotyk pružná. Za normálních okolností je srst na hlavě a na břiše o něco kratší než na zbytku těla.

Morčata rexové se vyskytují v různých barvách, ale ne všechny tyto barvy jsou oficiálně uznány. Tříbarevní rexové jsou velmi módní, ale často se chovají i jednobarevní rexové jako černí, bílí a červení.

Morčata rexové by měla mít stejnou stavbu těla jako morčata hladkosrstá.
 

Top