Dlouhosrstá morčata

Dlouhosrstá morčata

Dlouhosrstá morčata, nazývaná peruánská, jsou oblíbená domácí zvířata. Pokud však jejich majitel chce optimálně pečovat o jejich srst, stráví tím hodně času. Morčata mají tzv. sleep. Tím je myšleno výjimečně dlouhé osrstění na zadní straně. Kvůli dlouhému osrstění je proto lepší chovat peruánské morče ne na hoblinách, ale na seně. Každý den je nutné zkontrolovat srst, zda v ní nejsou úlomky slámy a jiné nečistoty.

Obrázek 0Dlouhosrstá morčata mají lesklou, na dotek hebkou srst. Krátká srst je jen na nose. Protože peruánská morčata mají na hlavě rozetu, spadají dlouhé chlupy dopředu jako ofina. Když je morče starší a jeho srst je plně vyvinutá, není čumák ani vidět. Rozhraničení leží přesně na hřbetě. Morčata peruánská mají rozetu také na každé kyčli, kterou je vidět tím méně, čím je osrstění delší, nebo není vidět vůbec.

Peruánské morče má nejkrásnější srst v mládí. U starších dlouhosrstých morčat je srst často poněkud neohebná, tvrdá a méně lesklá. V současné době se chovají morčata se saténovým leskem. Ta si díky vlivu saténového faktoru zachovávají lesklou srst po celý svůj život.

Dlouhosrstá morčata se musí každý den kartáčovat a česat, aby jim v srsti nevznikaly chuchvalce. Většina lidí, kteří svá dlouhosrstá morčata přihlašují na výstavy, jim chrání srst natočením na papírové natáčky. Pokud to neudělají, srst nejenže se rychle láme, ale někdy se dlouhá srst i zacuchá a to morčeti nepřináší mnoho pohodlí.

Pokud chováte dlouhosrsté morče jako domácí zvíře, je lepší ho čas od času trochu ostříhat. Morče pak zůstává pěkné a přitom nevyžaduje tolik péče. I srst samiček a samečků, kteří byli vybráni pro chov, se zastřihuje. Neexistuje maximální délka srsti.

Dlouhosrstá morčata se chovají v různých barvách, mimo jiné jednobarevná červená, černá a bílá, ale často se vyskytují také tříbarevná, pestrá a želvovinová.

Dlouhosrstá morčata by měla mít stejnou stavbu těla jako ostatní morčata. Kvůli dlouhému osrstění není stavba těla vidět tak výrazně jako u hladkosrstých morčat.
 

Morče sheltie

Morčata sheltie jsou dlouhosrstá. Liší se však od dříve uvedených morčat peruánských tím, že nemají na hlavě rozety a proto delší chlupy nahoře na hlavě nerostou dopředu, ale dozadu. Morčata sheltie nemají ani rozety na ocásku. Srst na hřbetě se málokdy rozděluje. Na tvářích má sheltie vousy, které pěkně přecházejí v osrstění těla.

Stejně jako morče peruánské vyžaduje toto morče hodně péče o srst, a proto není příliš vhodné jako domácí zvíře pro lidi, kteří mají málo času nebo chuti své morče každý den pročesávat a kontrolovat, zda v srsti nejsou chuchvale nebo kousky slámy.

Na výstavách posuzovatelé vidí nejraději co nejdelší srst. Není ovšem jednoduché požadované délky dosáhnout. Srst můžete před tvořením chuchvalců a poškozením ochránit tak, že ji natočíte na papírové natáčky. Stejně jako ostatní morčata jsou sheltie přátelská, dobře naladěná zvířátka.

Morčata sheltie se vyskytují v různých barvách. Nejpopulárnější jsou tříbarevná (kombinace černé, červené a bílé), černo a červenostrakatá, želvovinová (černá a červená) a jednobarevná jako například červená, bílá a černá.

Stavbou těla by se měla morčata sheltie ve všech ohledech podobat ostatním plemenům morčat.
 

Morče kadeřavé

Morčata s kadeřavou srstí byla poprvé vyšlechtěna v Anglii. Nejsou ještě tak zdomácnělá jako obvyklá dlouhosrstá morčata, ale během krátké doby si tato kudrnatá morčátka získala široký okruh obdivovatelů.

Péče o jejich srst zabere hodně času, stejně jako u ostatních dlouhosrstých morčat. Srst není totiž jen dlouhá, a proto není tolik náchylná na zacuchání, ale navíc se i vlní. Jsou to v podstatě dlouhosrstí rexové. Mají dlouhou, zvlněnou srst, která je ale na dotyk hebká.

Srst na hlavě roste přes hřbet dozadu. Srst na nose je kratší než na zbytku těla. Uprostřed hřbetu má morče kadeřavé rozhraní. Na břiše tvoří srst jemné kudrliny. Pokud je morče kadeřavé přihlášené na výstavu, musí se jeho srst předem dobře pročesat a prokartáčovat, aby v ní nebyly chuchvalce a uvolněné chlupy. Protože kartáčováním se kudrliny rozčešou, je ideální srst lehce postříkat vodou (například pomocí rozprašovače) a kudrliny prsty znovu vytvarovat.

Chovat tato morčata na hoblinách není úplně šťastné řešení, protože podestýlka se chytá na srst. Vhodnější je používat seno nebo slámu.

Morčata kadeřavá se vyskytují v různých barvách. Nejčastěji se v současné době setkáváme s červenými, bílými a červeně strakatými morčaty, ale existují i morčata s ruskou kresbou, aguti a tříbarevná.
 

Morče merino

Morčata merino vyžadují stejnou péči jako morčata kadeřavá. Proto jsou méně vhodná pro lidi, kteří mají málo času na péči o morče. Tato dlouhosrstá morčata mají kudrnatou srst a dvě rozety, pěknou kombinaci osrstění obyčejných dlouhosrstých morčat a zvlněné srsti morčat kadeřavých.

Morčata merino se chovají v různých barvách, mimo jiné jednobarevná červená, černá, krémová a bílá, ale vyskytují se také strakatá a tříbarevná.

Morčata merino se jen velmi obtížně chovají na podestýlce z pilin nebo hoblin, protože jim zůstávají v srsti. Ideální je podestýlka ze slámy.
 

Morče coronet

Morčata coronet vyžadují stejnou péči jako morčata kadeřavá, a tudíž opět nejsou vhodná pro lidi, kteří jsou pracovně nebo jinak časově zaneprázdněni. Péče o srst těchto morčat totiž vyžaduje více času než u obyčejných morčat.

Toto plemeno se chová v různých barvách, mimo jiné i v čistě červené, černé a krémové, ale vyskytují se i strakatá morčata coronet a také tříbarevná.

Morčata coronet by měla mít stejně jako všechna ostatní morčata podsaditou stavbu těla a měla by být osvalená. Přední a zadní končetiny by měly být pěkně zakulacené.
 

Morče alpaca

Morčata alpaca vyžadují stejnou péči jako morčata kadeřavá. Opět tedy nejsou vhodná pro lidi s nedostatkem volného času. Srst mají dlouhou a kadeřavou. Alpaca se odlišuje typickou rozetou na čele. Alpaca se chovají v různých barvách, mimo jiné v červené, krémové, černé a bílé.

Ideální je chovat toto morče na podestýlce ze slámy, piliny by se jim mohly zachytávat v srsti a potom by byl problém s vyčesáváním.

Stavbou těla jsou morčata alpaca stejná jako ostatní druhy morčat.
 

Top