Koupání morčat

Jak koupat morčata

Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali. Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální.

Obrázek 0

Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělicí šampón či gel (těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu – ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělicí přípravky nepoužíváme – mohou způsobit, že barva vybledne.

Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce.
 

Co budeme potřebovat pro koupání morčete?

Obrázek 1Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci, a to proto, abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.

Potřebovat budeme:
- hřeben, kleštičky na drápky
- ručníky (dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)
- dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)
- šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)
- kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)
fén
 

Jak morče vykoupat?

1) Morče dáme do připravené nádoby na mytí, kam jsme předem umístili neklouzavou podložku.
2) Namočíme morče vlažnou vodou, napěníme šamponem, lehce promasírujeme na zádech i na bříšku, nikdy nemáčejte hlavu –  hrozí zde komplikace včetně vdechnutí vody.
3) Vymyjeme ze srsti všechny mydliny.

Nezapomeňte srst po koupání vysušit ručníkem.

V létě můžete vzít morče v ručníku ven, aby uschlo na sluníčku. Jinak v zimě je nutné srst pořádně vysušit, než morče vrátíte do klece. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu ze vzdálenosti min. 30cm.

Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a „namačkáme“ lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahuje žádná zakázaná tužidla ani laky.

Po vysušení a finální úpravě ještě zkrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.
 

Top