Nemoci morčat

Nemoci u morčat

I když se o svá morčata pečlivě staráme, i tak se může stát, že onemocní. V takovém případě je nutné zajít k veterináři, který určí přesný druh nemoci a případnou léčbu.

Obrázek 0

Dýchací potíže u morčete

Dýchací potíže se projevují výtokem z nosu, výtokem z očí (slzení), obtížným dýcháním či kýcháním a následnou apatií. V případě že u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podceňovat. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak. Je tedy důležité navštívit i s „obyčejným“ nachlazením veterináře. Ten morčeti s největší pravděpodobností předepíše antibiotika.

Obrázek 1My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody. Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup).

Při léčbě antibiotiky je nutné podávat i probiotika pro znovuosídlení zažívacího ústrojí přirozenou mikroflórou.
 

Zažívací potíže u morčete

- Průjem
Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned je nutné nasadit dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívit veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.

- Tympanie
Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít i nafouklé bříško. Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel). Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány, a pokud se dostane až k plicím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky – bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.
 

Parazité u morčete

- Vši/všenky
Morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), stejně tak nemusí být příznaky příliš znatelné.

Všenky jsou šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, které se mohou pohybovat. Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil a další přípravky.

- Svrab
Morče má prořídlou srst a místy i stroupky. V případě, že zmíněné příznaky zaregistrujete, je nutné ihned vyhledat veterináře. Ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. U většiny druhů svrabu morčat není třeba se obávat přenosu na člověka.

- Chirodiscoides caviae
Jedná se velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, nebývá příliš velký, ale snižuje kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Nnejúčinnější je léčba stejnými přípravky jako pro hubení všenek.
 

Kožní onemocnění u morčete

- Plíseň
Projevuje se vypadáváním srsti (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem. Veterinář vám doporučí buď koupele v účinném přípravku, anebo mastičku na postižená místa.

Plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě umyjeme ruce.

- Absces
Na těle se vytvoří bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá. U morčat se jedná o velmi častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě větších abscesů se odstranění provádí v celkové anestezii.
 

Top