Belgický obr

Belgický obr

V Belgii se toto plemeno chovalo už na počátku 19. století jako více či méně čistokrevné. Obecně je znám fakt, že belgický obr pochází z jiného velkého králíka, který mezitím vyhynul, králíka patagonského. Králík patagonský se často vyskytoval v Belgii, ale také ve Francii. V roce 1880 se ukázalo, že o toto plemeno mají zájem i chovatelé králíků z jiných zemí, protože v tomto roce se uskutečnil první registrovaný export těchto králíků do Německa.
 

Charakteristika plemene Belgický obr

Belgický obr je největším králičím plemenem na světě. Obecně se u dospělých zvířat uvádí minimální hmotnost od 5,5 kg, ale na výstavách se umisťují spíše těžší králíci (ne tlustí). Za normálních okolností váží belgický obr 7–8 kg.

Obrázek 0Belgičtí obři mají dlouhé tělo a široký hřbet. Délka trupu je minimálně 65 cm. Hrudní a pánevní končetiny jsou střední délky, rovné a silné. Hlava je silná a široká a tváře jsou plné. Existuje jasný rozdíl mezi hlavou samičky a samce. Hlava králice působí o něco méně mohutným dojmem. Uši má toto plemeno silné a velké, nesené zpříma a jsou dlouhé minimálně 18 cm.

Belgický obr má srst normální délky s hustou podsadou. Ideální je bohatý lesk srsti. Belgičtí obři se chovají v různých barevných rázech, jak v divokém zbarvení, tak jednobarevní. Strakatá srst se u těchto králíků nevyskytuje.
 

Zbarvení plemene Belgický obr

Divoce zbarvení králíci se vyznačují tím, že každý jednotlivý chlup má různé barevné stínování. Barva, která je nejblíže tělu, se nazývá základní. Podsada je u mnoha zvířat šedá. Barva na konečcích chlupů se nazývá stínování. Stínování je většinou černé nebo modré. Barva, která leží mezi tím, se nazývá mezibarva. Bývá většinou světle hnědá nebo šedá v různých odstínech. Tyto tři barvy jsou dobře vidět, když se do srsti foukne.

Jednobarevní belgičtí obři nemají stínování ani další znaky divoce zbarvených králíků. Kožešina je zcela jednobarevná, bez jinak zbarvených chlupů. Břicho a okraje očí mají stejnou barvu jako zbytek těla.

Jednobarevní belgičtí obři se mimo jiné vyskytují v modrém zbarvení s modrýma očima, v černém zbarvení s hnědýma očima a v bílém zbarvení s červenýma očima.
 

Co byste měli vědět, než si Belgického obra pořídíte?

Většina belgických obrů se vyznačuje dobromyslnou, spolehlivou a klidnou povahu.

Ačkoliv jsou belgičtí obři u chovatelů velmi populární a na výstavách je na celém světě vidíme většinou ve velkých počtech, nejsou tato zvířata příliš oblíbena jako domácí mazlíčci pro děti. Nevýhodou při chovu belgických obrů je totiž to, že je pro ně vše dražší než pro jiná plemena. Potřebují pořádně velkou králíkárnu nebo klec a relativně hodně žerou. Protože jsou těžcí, nemohou se o ně starat děti samy.
 

Top