Králíci

Zakrslý králík

Obrázek 0Králíci patří do řádu zajíců a třídy savců, nařadíme je tedy mezi hlodavce. Rozdíl mezi hlodavci a králíky je především v utváření chrupu. Králíci mají celkem 4 řezáky v horní čelisti - dva velké vepředu a 2 malé vzadu. Zatímco hlodavci mají v horní čelisti pouze 2 velké řezáky. Králíci mají také kulovitý čelistní kloub, který jim umožňuje žvýkací pohyby do stran.
 

Milý, tichý a čistotný společník

Hledáte-li do domácnosti milého a přítulného zvířecího společníka, pak je zakrslý králík dobrou volbou. Králík je společenské zvíře, který vám bude projevovat lásku například tím, že vám bude olizovat ruku. Králíčka lze naučit přiběhnout na zavolání, rád se přijde pomazlit. Přitom nevyžaduje téměř žádnou péči. Spokojí se s dostatkem sena, vody a základního krmiva, které mu stačí podávat ráno a večer, ideálně v pravidelnou dobu.

Králík je aktivní především v podním odpoledni, večer a ráno. Přes den má rád klid a rád si zdřímne. Králíček se dožívá 5 až 10let.

Obrázek 1

Králík je čistotné zvíře. Často se olizuje jako kočka, což je jeho způsob osobní hygieny. Králíčka také snadno naučíte, aby vykonával potřebu v předem určeném místě.

Zakrslého králíčka můžete chovat v kleci. Vhodné je ale králíčkovi nechat přes den volný pohyb po pokoji či celém domě. Pokud to však nejde (nebo to odmítáte) a králíček je zavřený v kleci po celý den, věnujte mu čas a pouštějte ho na pár hodin denně ven. Bude vám za to vděčný. Mimo klec však pozor na kabely a šňůry, které mají králíci velmi rádi a rádi je ohlodávají. A vůbec jim nevadí, že jsou zapojené v elektrické síti.
 

Top