Klec pro králíka

Klec pro králíka

Klec pro zakrslého králíka musíte mít připravenou dříve, než si zvíře koupíte.

Ať už jsou králíci čistokrevní nebo kříženci rozdílné velikosti, všichni mají určité nároky na prostor. Odpovídající domov pro králíky by měl měřit nejméně 80 x 40 x 40 cm. Ale čím větší, tím lepší. Jako základní pravidlo pro nejmenší velikost klece platí, že králík musí mít možnost se podél úzké strany klece pořádně natáhnout, kdežto delší strana musí být nejméně dvakrát tak dlouhá. Výška musí být taková, aby králík mohl v kleci zapanáčkovat.

Pokud si kupujete mládě, zejména nečistokrevného králíka, nemůžete vědět, jak bude později velký. V případě, že chcete chovat dva králíky nebo králíka s morčetem pohromadě, pak musí být delší strana klece minimálně jeden metr dlouhá.

Vždycky mějte na mysli, že k potřebám pro chov králíků patří také pravidelný výběh. Králík chovaný výhradně v kleci má málo pohybu, rychle tloustne, nemá podněty a jen zřídka se dožívá vyššího věku.

Obrázek 0Pokud práce s vysavačem nepatří přímo k vašim koníčkům, postarejte se, aby klec měla podlahovou vanu s vysokými stěnami. Potom podestýlka a stébla sena nevypadávají stále ven a nebudete všude sbírat bobky. A i když váš králík hrabe nebo předvede raketový start, nebude kolem klece špína. Aby se zabránilo znečištění okolí klece, musí být stěny této vany nejméně 10 cm vysoké.

Důležitý je také výběr mezi mřížovou a plastikovou klecí. Z té druhé přirozeně ani při zuřivém hrabání obyvatele nevypadává podestýlka, ale soustřeďuje se v ní vydýchaný vzduch a vlhkost. Taková klec se snadno přehřeje, protože přívod čerstvého vzduchu malými otvory v mříži na svrchní straně je nedostatečný. Proto si předem takovou klec prozkoumejte hmatem. Pokud zvíře nemá možnost hrát si s vaším prstem prostrčeným mříží, musíte myslet na to, abyste ho z klece pouštěli. Stejně špatný přívod vzduchu mají králíci ubytovaní ve starém akváriu nebo teráriu. Nejlepší službu vám proto udělá kovová klec.

V poslední době jsou stále více moderní klece s barevnými kovovými mřížemi. Ať tato zařízení vypadají sebelépe, dodržujte jednu podmínku. Jejich barva musí mít tmavší odstín a hlavně dobrý základ. Uvědomte si, že váš králík se bude na mříž drápat (je to projev dlouhé chvíle). Pokud se dostane na základovou barvu, mohla by mříž dostat ošklivý skvrnitý, případně rezavý vzor. A to je tím nápadnější, čím je mříž světlejší.

Především je důležité, aby měla klec dveře na přední straně nebo, což je lepší, aby se dala odklopit celá střecha. Přednosti a nevýhody obou variant musíte uvážit sami podle toho, kde bude klec umístěna a jaké tedy budete mít možnosti s její manipulací. Dveře na přední straně umožňují králíkovi, aby sám podle chuti z klece vyskočil nebo se zase do ní vrátil. V kleci jiného typu musíte králíka sami vyndávat a při návratu zase dávat dovnitř.
 

Kde králičí klec umístit?

Je také zapotřebí si uvědomit, kde je pro ni v bytě ideální místo. Naprosto nevhodné je umístit klec s králíkem do kuchyně. Především nemůžete zaručit, že se ani při nejpečlivějším zacházení do jídla nedostanou králičí chlupy a kromě toho králíky leká řinčení hrnců a nádobí. Kdekoliv jinde jim bude lépe, protože slyší lépe než my. Škodí jim také kuchyňské výpary a pachy dráždí jejich jemný čich.

Protože králík je čilý ve dne, ale i v noci, není vhodné jej ubytovat v dětském pokoji nebo v ložnici. Navíc tam má ve dne velmi málo zábavy. Nejlepší stanoviště je proto v obýváku.

Pokud jde o hluk, patří králík k nejtišším domácím zvířátkům a neruší ani sousedy. Někteří, hlavně větší králíci, mají ve zvyku si hrát se svou miskou na krmení, kterou vláčejí sem a tam, aby si vynutili pozornost. Chtějí buď krmení, anebo nějakou zábavu a v takovém případě je dobré postarat se jim o rozptýlení. Jiné škrábavé zvuky nebo dupání většinou moc neruší a sousedé je vůbec nezaslechnou.

Žádné domácí zvíře nepatří do silně zakouřeného prostoru. Hlasité zvuky citlivé králičí uši přímo bolí a vyvolávají u zvířete zdraví škodlivý stres. Za kravál považuje králík i hlučnou hudbu a je mu jedno, zda je to rock, nebo klasický koncert stejné intenzity jako v koncertní síni. Pokud máte v místnosti králíka, používejte při poslechu reprodukované hudby raději sluchátka. Nestavte proto klec na nebo pod reproduktory nebo televizi.

Klec také nemá být vystavena přímému slunečnímu záření. Starejte se proto, aby alespoň malá část klece byla vždy ve stínu. Rozhodně nesmí klec stát v průvanu, protože ten může zavinit těžké onemocnění králíka. Průvan a chlad od podlahy ostatně vadí většině domácích zvířat. V místnostech s chladnou podlahou musíte klec postavit na silnou desku z polystyrenu nebo podobnému materiálu, aby nám králík nemohl prochladnout. Ideální místo je tam, kde jedna nebo dvě strany klece mohou přiléhat ke zdi. Tak má váš králík pocit, že má krytá záda, kdežto volně stojící klec je ze všech stran odkrytá, takže se cítí nejistý a neustále pozoruje všechno dokola. Také na vratkém podkladě nemá klec co dělat.
 

Top