Přepravka pro králíky

Jak a v čem přepravovat králíky?

Obrázek 0S rozšiřujícím se chovem králíků se čím dál častěji objevuje otázka, zda králíky převážet a jak. Cesty na veterinu zvládne každý přinejmenším intuitivně, ale co s delší cestou? Velice často zní otázka: „jakou přepravku vybrat pro králíka?“ S rostoucí nabídkou a stále atraktivnějším designem můžeme snadno podlehnout pokušení pořídit si pro svého miláčka „trendy“ přepravku, která nám bude ladit ke všemu od slunečních brýlí po kabát. Přesto je dobré mít na paměti, že od přepravky bychom měli chtít víc než jen moderní vzhled a že některé věci jsou přímo nezbytné.
 

Jak vybrat správnou přepravku pro králíky?

1) Volba materiálu – v souboji klasický plast / moderní látka má rozhodně více výhod plast. Ušák ho neokouše (stačí si připomenout, jak rádi ušáci okusují pelíšky a koberečky), a pokud se v přepravce vyčůrá, plast močí nenasákne a jde snadno umýt.

2) Prodyšnost – uzavřené látkové tašky mohou být příliš neprodyšné a mohou se na slunci samovolně ohřívat, což zejména v teplejších měsících rozhodně není vhodné. Plastové přepravky se neohřívají a díky průduchům výborně větrají. Naopak v zimě přes průduchy táhne, což ale lze snadno vyřešit zakrytím ručníkem nebo dekou.

3) Stabilita – často opomíjená. Králíci obecně nemají rádi zvedání, přenášení a jiné zacházení s nimi. Je tedy snadné si odvodit, že mnohem příjemnější jim bude sice kývající, ale přesto „pevná podlaha“ z plastu než měkké, propadající se dno tašky.

4) Otvírání vhodné je otvírání seshora, které ocení zejména majitelé bojácných králíků při cestě na veterinu. Pokud je ušák smířený s klasickými dvířky a umí je proskakovat (či se jimi nechat vytáhnout), pak se bez vrchního otvírání můžeme obejít.

5) Západky – věc zdánlivě bezvýznamná, ale v praxi dovede velmi zkomplikovat život – pokud západky nesedí, vypadávají z přepravky nebo se dokonce samovolně otevírají, nebo je jich prostě jen příliš mnoho. Obecně platí, že čím méně západek, tím lépepřepravka by měla být snadno a rychle složitelná a totéž platí pro otevírání a zaklapávání dvířek, která navíc musí být naprosto bezpečná a spolehlivá.

6) Popruh přes rameno – pro odlehčení může být výhodný, ale opět je nutné si uvědomit, že ušák potřebuje především vodorovnou plochu pod nohama – přepravka by se neměla na popruhu jakkoliv natáčet.

7) Velikost vhodné přepravky se samozřejmě odvíjí od velikosti králíka – pro cca dvoukilového králíka je ideálem přepravka kolem 50 cm, která by měla stačit na to, aby si v ní ušák pohodlně lehl.

Pokud cestujete autem a zvažujete pořízení nové přepravky, pak je vhodné se poohlédnout po některém z novějších typů, které jsou vybavené mechanismy pro připoutání bezpečnostními pásy.
 

Top