Nemoci králíků

Králičí nemoci

Správným přístupem ke zvířeti, krmením a péčí snižujete riziko onemocnění svého králíčka na minimum. I v tomto případě platí, že je lepší nemocem předcházet než je léčit. Je vhodné velmi dobře pozorovat zdravotní stav králíka, a pokud se vám v jeho chování nebude něco pozdávat, je ideální vyhledat veterináře.
 

Obrázek 0

Průjem

Příčinou bývá často prochladnutí, průvan, zkažená nebo nesprávná potrava nebo mokrá podestýlka.

Trus je mazlavý až tekutý a páchne. Ponechte zvíře v pokojové teplotě bez průvanu, na místě, kde nemůže trpět chladem od země, a vyřaďte z jídelníčku všechny šťavnaté druhy potravy. Podávejte jenom suché krmení, mnoho sena a vařenou, zcela suchou nesolenou rýži, místo pitné vody pak vlažný heřmánkový čaj. Pokud průjem do jednoho až dvou dnů nepřejde, vyhledejte veterináře.
 

Zácpa

Při tomto onemocnění sedí zvíře s vyhrbeným hřbetem a nadmutým břichem v kleci a nežere. Podávejte králíkovi dostatek vody, salát a mrkev. K uzdravení přispěje i vydatný pohyb.
 

Kokcidióza

Jedná se o parazita, který se vyskytuje nejčastěji ve střevech králíka, popř. v játrech. Kokcidióza je velmi častné onemocnění mladých i starších králíků a pokud se včas neléčí, může znamenat úhyn králíčka.

Při tomto onemocnění má králík nahrbenou páteř jako "pilku", naježenou srst a vrzá (skřípe) zuby. Často má průjem, trus je mazlavý ve tvaru vánočky a páchne. Průjem může také střídat zácpa. Králík může být také apatický a trpět nechutenstvím.

I při sebemenším náznaku kokcidiózy navštivte ihned veterináře. Vezměte s sebou do malé nádobky pár králičích bobků (vánoček), které sbírejte průběžně 3 dny před návštěvou veterináře. Ne v každém vzorku trusu se může nemoc projevit, i když ji králíček má.

Kokcidiózu veterinář nejčastěji léčí přípravkem rozpustným ve vodě, který se přidá králíkovi do napáječky.
 

Nadmutí

Za horka kvašená, mokrá nebo příliš studená zelená potrava, stejně jako nadýmající druhy zeleniny může způsobit nadmutí. I v tomto případě je břicho králíka napjaté, tentokrát působením plynů v zažívacím traktu. Zvíře těžce dýchá a při lehání se velmi válí, aby se zbavilo bolestí.

Ihned odstraňte veškeré krmení a vyhledejte veterináře! Nadmutí často končí smrtí, takže je nutné jednat opravdu rychle.
 

Králičí hemoragie - králičí mor

Jedná se o nemoc také nazývanou jako králičí mor. Jde o vysoce nakažlivou nemoc. Nemocná zvířata mají rýmu a horečku. Nemoc probíhá velmi rychle a končí bolestivou smrtí provázenou krvácením z nosu. Při rychlém ošetření je dnes možné uzdravení, ale lepší je ochranné očkování, které se musí každoročně obnovovat.

Nákaza je možná například přímým stykem s divokým králíkem i přes mříž výběhu. Nakazit se mohou zvířata i venku sbíraným krmením. Opět je nutné ihned vyhledat veterináře.
 

Požírání trusu není nemoc

Požírání trusu je pro králíky životně důležité. V prostorném slepém střevě králík zpracovává potravu jen z části a bobky znovu požírá, aby získal dosud nestrávené živiny a důležité enzymy. Pokud mu v tomto počínání zabráníte, zahyne. Bez této zdánlivě nechutné procedury nemůže totiž králík trávit celulózu, které je základní složkou jeho potravy, podobně jako kráva nemůže žít bez přežvykování.
 

Top