Čím krmit králíky

Vhodné krmení pro králíky

Králíci jsou naprostí vegetariáni. Podobně jako jiní malí savci živící se převážně rostlinnou potravou, králíci odmítají masitou potravu, která v podobě moučných červů nebo kousků masa tak nadchne zlatého křečka nebo myšku. Správná výživa znamená především dostatečnou a hlavně pestrou výživu. Aby se králíkova zažívací soustava udržela v pořádku, potřebuje kromě základní potravy mnoho objemového krmiva.

Obrázek 0Pokud váš králík již dlouho nedostal žádnou šťavnatou potravu, je bezpodmínečně nutné to napravit. Zejména u docela mladých králíků musíte přidat zelené krmení, než si v domě zvyknou. Podávejte však jen malé dávky a hleďte, aby jejich složení bylo pestré. Mrkev je prospěšná a hlavně oblíbená králičí potrava, ale jen v omezeném množství. Králík by neměl dostat víc než jednu mrkev za den. Zahradní mrkev může být přehnojena dusíkem, stejně jako salát, a tudíž pro králíka nebezpečná.
 

Zelenina a ovoce pro králíky

Umyté zelené krmení nechte před zkrmováním důkladně oschnout a nikdy králíkovi nedávejte zarosenou trávu nebo divoké rostliny.

- Trháte-li venku zelené krmení, vyhýbejte se okolí továren nebo frekventovaných silnic.

- Pečlivě omývejte každý kousek zeleniny nebo ovoce. Jen to vám zaručí, že na zelenině neuvíznou kousky ptačího trusu, které mohou obsahovat zárodky salmonelózy. Jen velmi pečlivé umytí zabrání nákaze.

Ani způsob, jakým se přenáší králičí hemoragie, není dosud spolehlivě objasněn, a proto buďte opatrní a netrhejte zelené krmení tam, kde žijí divocí králíci.

Postarejte se hlavně o to, aby králík konzumoval jenom to, co mu neškodí. Nemůžete spoléhat na přirozený instinkt, který mají divocí králíci, protože ten krotkým zvířatům mnohdy chybí, anebo je alespoň oslabený.

Čerstvé krmení se ovšem nesmí v kleci dlouho povalovat, proto raději než velké množství jednou denně podávejte menší porce několikrát za den. Zelené krmení různých druhů má také rozdílnou trvanlivost. Neexistují tedy žádná pravidla, jak ho přesně a ideálně zvířeti podávat.

Obrázek 1

Základem jsou zrniny či granule, seno a voda

Jako většina bíložravců jsou i králíci v přírodě podvečerními a ranními jedlíky, i když většinu času ve dne a často také v noci tráví hledáním potravy a jejím výběrem. Proto by měl mít králík k dispozici vždy základní krmení (směs zrní nebo pelety), v jesličkách suché krmení jako je seno a denně čerstvou pitnou vodu.

Pokud má králík dostatek pohybu a přiměřené zaměstnání neztloustne, ani když má misku na krmení stále plnou. Většinou žere nad svou potřebu z nudy nebo z nedostatku pohybu.

Top