Brabantík

Brabantík

Plemeno pocházející původně z Belgie. Jejich prapředci se používali na lov krys, potkanů a hlodavců. Podoba dnešních brabantíků vznikla již v roce 1880 křížením několika ras v popředí s mopsem. Dnes se chovají spíše jako společenští psi.
 

Charakteristika psa Brabantíka

Psí rasy malá plemenaBrabantík je malé plemeno vážící od 2,2 do 5,5 kilogramu. Dožít se mohou až 15 let. Je to lehký, mohutně stavěný a mírně těžkopádný pes. Je milý, přátelský a hravý. Jsou to inteligentní a učenliví psi, kteří se umí naučit širokou škálu povelů.

U těchto psíků se jen těžko setkáte s agresivitou. Jsou závislí na svém majiteli a samota jim nedělá dobře, proto jsou ideálními pejsky pro důchodce nebo lidi, kteří s nimi mohou trávit valnou část dne. K cizím lidem jsou přátelští a takřka neštěkají, takže to nejsou dobří hlídači. S cizími psi zpravidla vychází dobře, ale v kontaktu s velkými plemeny mohou být bázlivější.

K dětem jsou přátelští, ale kvůli velikosti psa je třeba děti naučit, že musí být při hrách opatrnější.
 

Přátelský pes do bytu

Tito psi nevyžadují mnoho pohybu nebo nějaké zvláštní aktivity na unavení, jako jsou například agility. Nehodí se ani na dlouhé túry, a to hlavně kvůli své špatné termoregulaci, kdy by hrozilo, že by se mohli přehřát.

Srst brabantíků je nenáročná na údržbu, jen občas je vhodné ji pročesat. Je krátká a hustá, asi 2 centimetry dlouhá bez podsady, a proto je třeba toto plemeno chovat výhradně doma a v případě zhoršení počasí ho přiobléknout.

Brabantíci se vyskytují v černé, černé s pálením a červené barvě s typickou černou maskou na obličeji. Maska jim ve stáří zpravidla šedne.

Brabantíci mají sklony k tloustnutí, a proto je třeba pečlivě a svědomitě dodržovat krmné dávky na obalech granulí a nejlépe je už ničím jiným nepřikrmovat. V případě, že budete pejskovi „dopřávat“, může mít následně problémy s cukrovkou nebo bolestí zad a kloubů.
 

Top