Časté nadýmání psa

Časté nadýmání psa

U psů a koček je nadýmání stejně časté jako u lidí. Někdy si ho ani nemusíte všimnout, jindy si budete myslet, že se někde ukrývá hromádka.

Typ psích granulí, konzerv anebo jakékoliv další psí žrádlo hraje největší roli při tomto častém problému u psů. Flatulenci neboli nadýmání může způsobit velmi rychlé pozření daného jídla. Za pach či samotné nadýmání mohou do jisté míry bakterie a enzymy v trávicím traktu psa, vlastně se jedná o vedlejší produkt trávení, respektive štěpení přijatých živin v žaludku a ve střevech psa.

Existuje mnoho jídel, která mohou vašemu mazlíčkovi způsobit nadýmání. Liší se to u každého jedince, a proto je důležité kontrolovat, co a jak váš mazlíček tráví, a přizpůsobit tomu jídelníček.
 

Nejčastější příčiny nadýmání u psů

Potravinami, které mohou pejskovi vadit, jsou maso (pejsek může špatně trávit ryby, kuře, nebo jiné druhy mas, což vede k hromadění střevních plynů), sacharidy a obiloviny (kukuřice, pšenice, brambory, ječmen, rýže a další) a luštěniny (fazole, hrášek a sójové boby).

Psi, kteří jídlo hltají a polykají bez žvýkání, budou pravděpodobně nadmutí. Při tak rychlé konzumaci psi polykají i vzduch, který může způsobovat říhání a plynatost. Důvodem hltání může být buď to, že v domě s nimi žije více zvířat a pes se bojí, že o jídlo přijde, takže je třeba se postarat o to, aby měl na svoje jídlo klid. Dále to může být způsobeno tím, že podáváte pouze jednu krmnou dávku denně a zvíře pak už může být vyhládlé a hltání je tedy celkem běžný jev. Ideální je tedy rozdělit krmení na více menších dávek denně.

Tip: Existují například speciální misky, které psům zabrání jídlo jen tak zhltnout.

Nadýmání u psůDalší z možností, proč je pes nadmutý, je přechod z extrudovaných granulí na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule se lépe i rychleji tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii. Obsah laktobacilů v granulích pomáhá pravidelně udržovat vyváženou střevní mikroflóru psa.

Pokud je to možné, naplánujte procházky a veškeré jiné aktivity na dobu mimo krmení. Nedoporučuje se jakákoliv aktivita hodinu před a po krmení.
 

Pozor, nadýmání může být projevem zauzlení žaludku u psa

Ve většině případů je za plynatostí psa právě nevhodné krmivo, je ale také možná varianta toho, že psa zasáhla torze žaludku neboli jeho zauzlení, které je velice závažné a život ohrožující onemocnění, které postihuje převážně starší psy, psy velkých plemen a plemena s hlubokým hrudním košem (doga, německý ovčák, setr, irský vlkodav, dobrman, labradorský retrívr, bernardýn, španělský mastin, neapolský mastif, brazilská fila). Ze středních a malých plemen psů je nejčastěji postiženým plemenem baset. V takovém případě je nutné neprodleně navštívit veterináře, který bude psa pravděpodobně ihned operovat. Při neléčení tohoto problému může dojít k uhynutí zvířete.
 

Top