Akita Inu

Akita Inu

Vykopávky v ainuských sídlištích na nejsevernějším konci ostrova Honšú v Japonsku odkryly pohřebiště psů a lidí z prehistorických dob. I když byli psi ve 14. století občas užíváni jako platidlo k úhradě daní, pocházejí nejčastější záznamy o ainuských akitech chovaných ve vznešených rodech feudálního Japonska až ze století sedmnáctého. Slovo ainu znamená v japonštině „synové psů“.

Nejlepší pes k dětemPůvodně, než byli povzneseni mezi dvořany, byli akitové užíváni k lovu. Jejich vynikající čich, jemný sluch a pevné, dobře osrstěné tělo z nich udělaly skvělé lovecké psy do sněhu. Dokázali v něm neúnavně pronásledovat vysokou i černou zvěř, na jedné straně obklíčit a udržet na místě medvěda a na druhé straně přinášet střelené vodní ptactvo. Kromě toho byli neocenitelní pro rybáře, když při rybím tahu naháněli ryby do sítí. Rybář na břehu dal povel a psi, čekající na člunech nedaleko od břehu, naskákali do vody a vytvořili kordon, který se sevřel kolem ryb. Za odměnu dostali akitové rybí hlavu, ale jenom tehdy, když nějakou rybu sami z vody vynesli.

Akita je velmi robustní plemeno. Je svalnatý, se silnou kostrou, jehož představa je v Japonsku spojená se zdravím a blahobytem.
 

Charakteristika plemene Akita Inu

Akita Inu je poměrně velký pes 58–70 cm vysoký a 35–39 kg těžký. Má klidnou a vyrovnanou povahu. Podsadu srsti má jemnou a hustou, pesíky rozčepýřené a mírně odstávající od těla. Plece mají akitové silné, hrudník široký a hýždě úměrné předním nohám. Celkově vyhlížejí tito psi velmi důstojně.

Zbarvení mohou mít prakticky jakékoliv, mohou nebo nemusí mít masku.

Obličejová partie nápadně podobná huskymu je téměř vždy ve střehu, což psovi dodává bdělého vzhledu. Ve chvíli, kdy má akita ostražitější postoj, tvoří se mu na hřbetě pruh zježené srsti. 

Tito psi jsou ceněni pro svou ohromnou inteligenci, reprezentativní vzhled a ostražitost, která mnoha japonským matkám umožňuje ponechávat děti celé hodiny v péči rodinného akity.
 

Co byste měli vědět, než si Akita Inu pořídíte?

Akiti jsou psi přátelští a stateční. Dají se výborně cvičit, a dokonce je do jisté míry trápí, když nemají co dělat. Protože byli kdysi užíváni k psím zápasům, mohou se vůči jiným zvířatům a zejména jiným psům stavět hrozivě. Tenhle postoj se ale dá výcvikem odstranit.

Toto plemeno nepotřebuje příliš hlasité nebo důrazné povely, sami velmi dobře odhadnou emocionální naladění pána a jeho požadavek. Ve chvíli, kdy budete rozzlobení a budete po akitě něco chtít, není výjimkou, že se k vám bude bát přiblížit a raději vyčká, až se uklidníte. Dá se spolehlivě říct, že vás tito psi naučí jistému sebeovládání, jinak s nimi budete jen velmi těžko vycházet.

Své rodině a pánovi jsou neuvěřitelně oddaní, jak to dokazuje mnoho příběhů. Miluje děti, ke kterým se chová s citem a jemně. Svou rodinu miluje a brání ji před jakýmkoliv nebezpečím. Dokud se sám nepřesvědčí o přívětivosti a důvěryhodnosti nového hosta, tváří se velmi obezřetně.

Každý, kdo si akitu pořídí, v něm najde nejlepšího přítele, věrného partnera při vycházkách i lenošení. Majitel musí být se psem této rasy ve velmi úzkém kontaktu, protože akiti, kteří jsou nuceni pobývat většinu dne samotní, trpí. Akita je na svou rodinu velmi fixovaný a chce být s ní, ať už je kdekoliv.

Na svou značnou velikost málo jí a je někdy citlivý na různé složky potravy (hlavně na sóju).
 

Top