Chov fretky doma

Chov fretek doma

Obrázek 0Mnoho chovatelů se rozhodne držet si fretku přímo doma v bytě. Mají se zvířetem užší kontakt, svěřenci jsou obvykle krotší a přítulnější. Na druhou stranu mohou být náchylnější k chorobám a k obezitě. Dost podstatný je fakt, že fretka je v bytě vždycky cítit. Tomuto jevu nezabrání ani kastrace (odstranění pachových žláz). Při chovu v bytech jsou vždy větší nároky na hygienu, aby se pach omezil.

Další věcí, se kterou musíme počítat, je zvědavost a hravost fretek. V bytě vždy objeví každou skulinku, kterou mohou prolézt, důkladně prozkoumávají všechny dostupné předměty. Poměrně zručně šplhají, tím pádem jsou schopné vylézt i například na skříň. S oblibou se pověsí na ubrus, který je o něco delší než stůl.

Naprosto nevhodné je chovat fretku u lidí, kteří mají oblibu v různých maličkostech, jako jsou vázičky, svíčky, ubrusy, fotorámečky a jiné předměty, které fretku velice zajímají, ale stejně tak ji mohou i nehezky ublížit.

Všechny tyto skutečnosti musíme vzít v úvahu a pak vybrat vhodný pokoj, kam bude mít fretka přístup. Samozřejmě je nutné zvážit, zda bude mít umožněn volný pohyb po celém bytě i v době naší nepřítomnosti nebo jenom ve chvíli, kdy budeme doma.
 

Příbytek pro fretku a jeho výbava

Pro chov v bytech se hodí mnoho typů klecí, které jsou běžně v prodeji. Jejich velikost musí být odpovídající velikosti a pohyblivosti fretky. Při předpokladu volného pohybu fretky mimo klec pak dostačují rozměry 1 x 0,5 x 0,5 m.

V kleci nesmí chybět budka vystlaná např. měkkým hadříkem, kde fretka spí a odpočívá (je třeba dbát na vhodnou velikost). Dále je ideální do klece umístit větev s kůrou, po které bude fretka jednak ráda šplhat a částečně si na ní bude zvířátko obrušovat drápky.

Pokud chceme dopřát fretce v době naší nepřítomnosti více komfortu, můžeme jí v bytě vybudovat prostornou voliéru. Její velikost a tvar přizpůsobíme podmínkám v bytě a vybavíme ji stejně jako venkovní voliéru.

Větší péči musíme věnovat vybudování dokonale vodotěsného dna, aby obsah neskončil na koberci. Vhodná je plastová nebo plechová podlaha se zvednutými okraji.

Obrázek 1Nesmíme zapomenout do bytu umístit opět misku nebo kočičí plastový záchod s pískem, který pravidelně dle potřeby vyměňujeme.

Fretky jistě ocení další hračky, které jim do ubikace umístíte. Různá šplhadla, odpočívadla a domečky budou pro fretky úžasným zdrojem zábavy a zkoumání.
 

Dalšími nezbytnými pomůckami pro chov fretek je samozřejmě miska na žrádlo v odpovídající velikosti, napáječka na pití, přepravka (pokud se zvířetem někam cestujete) a běžné dezinfekční prostředky pro denní hygienu.

Pokud budete chodit s fretkou na procházky, naprosto nezbytnou pomůckou jsou kšíry a vodítko. I sebelépe ochočenou fretku může zlákat myš nebo nějaký pták a její přivolání může být dosti problematické. Proto venku fretku z vodítka nikdy nepouštíme. Dle uvážení je také nasnadě pořízení tašky na nošení malých pejsků. Fretka nejenom, že neujde tolik, kolik pes, ale také ji může často něco vystrašit nebo jí může být na procházce zima, a proto je vhodné mít po ruce příruční tašku, do které se může zvíře schovat a odpočinout si.
 

Top