Fretky

Fretka

Obrázek 0Fretka patří do čeledi lasicovitých. První zmínky o jejím chovu se objevují v antické literatuře již roku 350 př. n. l. v díle Aristotela. V té době byly fretky hojně chovány v domácnostech na hubení myší a krys, teprve později ji z tohoto postu vyhostila kočka. Fretka vznikla s největší pravděpodobností domestikací tchoře světlého v oblasti Středozemního moře.

Dnešní fretka tchořovitáskoro bílou, mírně zažloutlou srst s tmavými pesíky a černé oči. V dnešní době se fretky tchořovité chovají jako kožešinová zvířata. Dále pak k myslivosti pro tzv. fretkování (vyhánění králíků z nor). V poslední době se poměrně často setkáváme s fretkou jako domácím mazlíčkem.
 

Charakteristika fretky

Kromě nepříjemného zápachu je fretka velmi příjemným společníkem, takže její rozšíření v domácnostech se dá ještě předpokládat.

Obecně lze říci, že většina zvířat z čeledi lasicovitých je snadno ochočitelná, vyniká poměrně dobrou přizpůsobivostí a díky svým vlastnostem bývá vděčným společníkem člověka.

Samci dosahují v dospělosti téměř dvojnásobné velikosti oproti samicím. Dospělý samec váží 1 800 – 1 900 g, samička pouze 1 000 – 1 100 g. Samci mají širší a větší hlavu a jejich struktura srsti je výrazně hrubší. Při dobré péči se fretky dožívají 10–15 let.
 

Co byste měli vědět, než si fretku pořídíte?

A pro koho se vlastně hodí fretka? Pro každého, kdo má rád temperamentní, čilá a hravá zvířata, pro ty, kteří netrvají na absolutní poslušnosti, mají radost z krotké, ale přesto šelmy. Fretky si vydrží hrát celé hodiny, poskytneme-li jim nový objekt zájmu, vždycky ho půjdou prozkoumat, očichat a okousat. Milují hru na schovávanou, kdy mohou ze zálohy zaútočit a zase se rychle ukrýt.

Škála zvuků, které vydávají, je také poměrně rozsáhlá.

Fretku bychom neměli pořizovat dětem mladším šesti let, ideální je osmý rok a výše. Tyto děti jsou již schopny najít si na fretce všechny dobré vlastnosti, přitom neomezovat neúnosně její přirozenou povahu. I u starších dětí je však nezbytně nutná účast rodičů při potřebné péči. Samostatně je dítě schopné se o zvířata postarat až v rozmezí věku 13–15 let, podle vyspělosti.

Fretku si s oblibou pořizují i dospělí lidé, kteří hledají zvíře jejích vlastností. Fretka se snadno ochočí, krmení není finančně náročné, při dobré péči o čistotu ani zápach není nijak pronikavý, a proto se stává postupně velmi oblíbeným domácím mazlíčkem.
 

Top