Chov fretky venku
Ještě předtím, než si pořídíte fretku, je nutné se rozhodnout, jakým způsobem ji ubytujeme. Musíme přitom vycházet z našich možností i toho, jak velký prostor jí chceme a můžeme dopřát, kolik času budeme mít, máme-li v domácnosti ještě další zvířata atd.
Existují dva základní způsoby chovu – venkovní a vnitřní. Obě varianty mají své klady i zápory a s tím i své zastánce a odpůrce.
Fretky jsou šelmy a jako všechny šelmy jsou cítit. Především pak jejich výkaly jsou velmi parfémovány. Pokud se tedy rozhodnete pro chov venkovní, bývá právě tento důvod prvořadý. Zastánci vnitřního chovu většinou bývají častěji doma, mají více času na dodržování potřebné hygieny a jako hlavní berou to, že mají bližší a užší kontakt se zvířetem.
Venkovní chov fretky ve voliéře
Rozhodneme-li se chovat fretku venku, musíme si uvědomit, že by bydlení mělo být uzpůsobeno nejen pro teplé letní dny, ale i na zimu. Mělo by zvířeti poskytovat potřebný prostor k pohybu a dostatek podnětů. Ale ani při sebevětším prostoru bychom neměli nechávat fretku stále zavřenou, je vhodné ji alespoň občas volně vypouštět, ať již doma, nebo venku na vodítku.
Místo pro voliéru volíme tam, kde je částečné závětří, nikdy ne na přímém slunci. Nejvýhodnější je expozice na jih a jihovýchod. V panelovém domě lze využít prostor na lodžii či balkonu, který je ale nutné částečně zastřešit.
Venkovní voliéra by měla mít rozměry alespoň 2 x 1 x 1 m. Za předpokladu, že budeme fretku pouštět volně po bytě, případně s ní budeme chodit na procházky, je možné rozměry zmenšit. Neměly by však klesnout pod 1 x 0,7 x 0,5 m.
Jako materiál je nejlepší kombinace kovu s pletivem. Vzhledem k malé výkonosti fretčích zubů oproti např. králičím může být použito jako konstrukční materiál i dřevo. Je třeba, aby byla voliéra opatřena dvířky odpovídající velikosti, abychom v ní mohli udržovat potřebnou hygienu. Pro velké voliéry jsou vhodná dvířka takových rozměrů, abychom jimi mohli vstupovat. Dvě až tři stěny je dobré mít z plného materiálu – dřevo, překližka, plast atd., aby mikroklimatické podmínky i v zimních měsících poskytovaly zvířeti dostatek pohodlí. Střechu je samozřejmě nutné mít z nepropustného materiálu, ideální je alespoň 5% sklon směrem mimo voliéru, aby dešťová voda nestékala přímo ke zvířeti.
Výbava příbytku pro fretku
Vnitřní vybavení je stejně důležité jako vnější. Základní pravidlo je, že čím pestřeji je vnitřek řešen, tím lépe se fretka cítí. Musíme pamatovat, že fretky poměrně dobře a rády šplhají a tuto zábavu jim musíme umožnit. Hodí se jakýkoliv kmen stromu s dostatečným počtem větví, mezi ně pak můžeme fretce připevnit různé boudičky jako úkryty, dobře poslouží i dutý kmen. Fretky se velmi rády skrývají.
Důležitým doplňkem je miska s pískem, kam chodí fretky vykonávat svoji potřebu. Pro snazší fixaci tohoto návyku je dobré do misky vložit několik předchozích výkalů. Obsah misky podle potřeby obměňujeme. K tomuto účelu můžeme použít kovovou i plastovou nádobu, případně kočičí záchod.
Dále musíme pamatovat na misku na krmivo a napáječku. Miska na krmivo by měla velikostí odpovídat potřebám fretky, důležité je, aby byla ze snadno udržovatelného materiálu s možností dezinfekce. Ideální je nerezová nebo kameninová, která má navíc tu výhodu, že ji fretka nepřevrhne. Napájení můžeme řešit několika způsoby – miskou (opět je ideální z těžkého materiálu) nebo některým typem napáječky. Obrovská výhoda napáječky je v tom, že nedochází ke znečištění vody v ní, fretka nemůže vodu vylít nebo se v ní vykoupat atd. Fretky se při své přirozené inteligenci snadno naučí pít z jakéhokoliv typu napáječek. V zimě ale v napáječce snadněji zmrzne voda a je nutné ji problematicky rozmrazovat.
V horkém létě je dobré umožnit fretce koupel. Většina těchto zvířat vodu miluje.
Boudičku na spaní je třeba zateplit slámou nebo senem. Úplně stačí, když stavební materiál dáte do voliéry, fretky si jej brzy samy do boudičky nanosí. U boudičky je nutné, aby se dala stříška odklopit. Snadno ji potom vyčistíme a vydezinfikujeme.
Všechny úkryty je třeba pravidelně kontrolovat a odstraňovat z nich zbytky potravy a jiné nečistoty.
Fretka potřebuje denní kontakt s chovatelem
Při celoročním ubytování fretek venku musíte pamatovat na několik zásad. Zvíře potřebuje denní kontakt s chovatelem, aby nezdivočelo, a proto je žádoucí si s fretkou alespoň hodinu denně hrát, věnovat se společné procházce nebo jiným společným aktivitám.
Při venkovním odchovu je třeba ve zvýšené míře především v zimních měsících dbát na dostatečný přísun kvalitního krmiva s vyšší kalorickou hodnotou. Fretky chované celoročně venku v období listopadu až ledna prospívají o třetinu více než během ostatních měsíců, spotřeba krmiva se může zvýšit téměř na dvojnásobek.
V letních měsících je třeba dbát na dostatečné napájení a vytvoření stínu, aby nemohlo dojít k přehřátí zvířete. Chovné zařízení je nutné zabezpečit proti vniknutí divoce žijících hlodavců a jiných zvířat, která jsou často přenašeči různých chorob. Ty může do voliéry nalákat plná miska krmení. I z tohoto důvodu je dobré mít v kleci pevnou zajištěnou podlahu.