Fretka a hygiena

Hygiena chovu fretek

Pro zachování zdraví vašich svěřenců je bezpodmínečně nutné zachovávat důslednou hygienu v chovu, která neumožní zavlečení a propuknutí infekčních chorob. K základní hygieně je však také třeba řadit dezinfekci a deratizaci, kterou provádíme v pravidelných intervalech, denní péči a kontrolu zdravotního stavu, pravidelné očkování zvířat a rovněž karanténní opatření.
 

Co zahrnuje péče o fretku?

Denní péče mimo běžné činnosti (krmení, napájení, hra) spočívá v kontrole zdravotního stavu, dokonalém vymytí misek na krmivo i napáječek. Hygiena misek a krmiva je bezpodmínečně nutná, protože právě zde je nejčastější příčina vzniku infekčního onemocnění. Misky ponoříme do roztoku, necháme 1–2 hodiny a po vyjmutí dokonale opláchneme čistou vodou. Stejnou péči pak věnujeme misce na výkaly.

Obrázek 0Důkladnější hygienu stačí provádět jednou týdně, pokud samozřejmě nemáme nadbytek volného času. Jednou týdně je vhodné provést důkladnější hygienu voliéry i všech ostatních chovatelských pomůcek. Po předchozí mechanické očistě do horké vody přidáváme nějaký dezinfekční prostředek a tímto prostředkem omyjeme dno klece nebo voliéry. Ideální je nechat voliéru zcela vyschnout, v létě nechat působit sluneční paprsky, v zimě nechat vymrznout a teprve potom fretku vrátit zpátky.

Prohlédneme všechny skrýše a úkryty, nejsou-li zde uschovány zbytky potravy, což fretky s oblibou dělávají. Případné nálezy odstraníme a zlikvidujeme, místo nálezu (obzvlášť krmíme-li masem) důkladně očistíme.

Při kontrole zdravotního stavu prohlédneme viditelné sliznice, zkontrolujeme stav trusu, pokud má zvíře nějaká drobná poranění, důkladně je očistíme a vymyjeme dezinfekčním roztokem.
 

Dezinfekce, dezinsekce a deratizace

Dvakrát ročně provedeme dokonalou dezinfekci celého chovatelského zařízení. Mimo běžné údržby dezinfikujeme všechny budníky, šplhadla, pařezy atd. K tomu použijeme nějaký dezinfekční prostředek. Natřený nebo plastem potažený kov otřeme stejně jako ostatní části klece.

Fretky umisťujeme zpátky až po dokonalém vyschnutí všech částí, ideální je nechat voliéru 5–7 dní prázdnou.

Mimo dezinfekci patří k péči o chov i dezinsekce a deratizace. Dezinsekcí se v tomto případě rozumí zamezení přístupu létavého a bodavého hmyzu ke zvířatům. Hmyz totiž zvířata nejen obtěžuje, ale především může být šiřitelem mnoha nákaz. Preventivně působí pravidelné odstraňování zbytků potravy, stejně jako úklid výkalů. Další možnosti jsou v použití některých sprejových dezinfekčních prostředků. Zde je však nutné počítat s omezenou dobou působnosti (cca 10–14 dní). Další možností je ochrana voliéry zvenčí pomocí jemných sítí, především v době rozmnožení komárů.

V některých chovech se můžeme setkat i s některými dalšími ochrannými bariérami. Pokud zvířata chováme venku, je třeba totiž počítat i s vyšším výskytem hlodavců. V místech, kde skladujeme krmivo, můžeme použít obyčejné pastičky nebo ultrazvukové odpuzovače hlodavců. Voliéry či klece musíme zabezpečit proti možnému vniknutí hlodavců zvenčí. Pokud dojde k přemnožení hlodavců ve větší míře, musíte použít některý z komerčně vyráběných jedů. Jejich použití je limitováno dodržováním bezpečnostních pravidel, nikdy je nesmíme nechat na místech volně přístupných domácímu zvířectvu nebo tam, kde mohou přijít do styku s krmivem. Úspěch celé akce poznáme většinou do 14dnů. Projeví se samozřejmě snížením počtu hlodavců. Počet námi nalezených uhynulých zvířat musíme násobit cca 10–20x, abychom došli k počtu skutečně zlikvidovaných zvířat.

K sezonní péči pak můžeme zařadit i karanténní opatření a preventivní očkování a odčervení fretek. Karanténu zařazujeme vždy, chováme-li více než jedno zvíře.
 

Top