Francouzský beran

Francouzský beran

Jde o staré francouzské masné plemeno. Vzniklo v polovině 19. století. Divoce zbarvení králíci se v té době chovali hlavně na maso a poptávka po jejich kvalitě byla větší než po králících s jinou barvou srsti.

Francouzští berani jsou většinou klidní, dobromyslní, s vyrovnanou povahou. Původně byli masným plemenem. Mláďata se velmi rychle vyvíjí a dospívají v relativně krátkém čase. Stále ještě se toto plemeno chová hojně na maso, ale můžeme ho vidět jako mazlíčka do domácností nebo také jako exponát na výstavách.
 

Charakteristika plemene Francouzský beran

Francouzští berani patří se svými 5–6 kily v dospělém věku k velkým plemenům. Mají robustní, podsadité a svalnaté tělo se širokou hrudí. Francouzský beran má urostlou, širokou a masivní hlavu s dobře vyvinutými tvářemi.

Důležitým znakem tohoto plemene je zahnutá linie nosu.

Důraz se klade i na délku, tvar a tloušťku uší. Uši mají viset podél hlavy a nesmějí na nich být záhyby. U nasazení ucha jsou vidět silné hrboly, tzv. korunky. Pokud měříme uši od jednoho konce ke druhému včetně hlavy, měli bychom dojít k délce asi 42 cm.

Francouzští berani se vyskytují v různých barvách, mimo jiné v divokém zbarvení (světle hnědošedá krycí barva s černým stínováním s hnědýma očima), v modrošedé (světle hnědošedá krycí barva s modrošedým stínováním s modrýma očima), železitá (světle šedá krycí barva s černým stínováním s hnědýma očima), činčilové (stříbřitě bílá krycí barva s černým stínováním s hnědýma očima) a modrošedé (světle šedá krycí barva s modrým stínováním s modrýma očima). Vedle toho se toto plemeno vyskytuje také v čisté černé a modré barvě, v madagaskarové a isabella.

Tato zvířata mohou mít jak červené, tak modré oči.
 

Top