Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Jde o plemeno pocházející ze Španělska, původně chované pro válečné účely. Psi měli za úkol lovit nebezpečnou zvěř, ochraňovat majitele a samozřejmě i jeho majetek. Dnes se řadí mezi tzv. dogovité psy a je chován jako společník do rodiny.
 

Charakteristika plemene Francouzský buldoček

Nejvhodnější pes do bytuBuldočci se dožívají až 12 let a jejich váha se pohybuje mezi 8 až 14 kilogramy. Jejich srst je krátká a mají holé bříško. Barva u buldočků může být různorodá, a to například žíhaná, světle žlutohnědá, světle usňová, krémová nebo červená žíhaná. Kvůli své špatné termoregulaci není pro ně vhodný celoroční pohyb venku a stejně tak v létě v případě velkých veder se úplně nedoporučuje s nimi podnikat dlouhé túry nebo je jinak zatěžovat. Z těchto důvodů je nezbytné tyto psy chovat doma.
 

Pes vhodný do rodin s dětmi

Buldočči jsou velmi veselým a nekonfliktním plemenem. Jsou velmi družní a mazliví a vyžadují neustálý kontakt s rodinou. Jsou ideální do rodiny s dětmi.

Téměř neštěkají a jsou velmi klidní, takže se hodí právě i do bytu.
 

Co byste měli vědět, než si francouzského buldočka pořídíte?

Na druhou stranu jsou tito pejsci lehce tvrdohlaví ale natolik mazaní a vynalézaví, že si umí velmi lehce prosadit svou. Při výchově je třeba postupovat svědomitě, ale klidně a s rozvahou. Je zcela nepřijatelné je trestat. V případě, že na tyto pejsky použijeme násilí, hrozí, že si udělají k pánovi odstup a mohou mu přestat důvěřovat.

Buldočči mají sklony k obezitě, proto je třeba pečlivě dodržovat krmné dávky.

Pro buldočky je typický krátký čenich, kvůli kterému tito psi chrochtají a ve spánku chrápou. I z tohoto důvodu je třeba dbát na režim, který psovi nastavíte. Všichni psi jsou schopni přes čumák regulovat svoji teplotu, kdežto buldočci nikoliv, a proto je právě na majiteli, aby ohlídal, zda je vhodné se psem absolvovat tu či onu aktivitu.

Odchov štěňat je u tohoto plemena poněkud problematičtější, a proto je lepší přenechat ho zkušenějšímu chovateli. Buldočci jsou známí svojí malou pánví a velkou hlavou, takže feny mívají zpravidla těžší porody, u kterých je nezřídka třeba pomocná ruka odborníka. Výjimkou nejsou u buldočků ani císařské řezy.
 

Top