Křečík Campbellův

Křečík Campbellův

Obrázek 0Křečík Campbellův se původně vyskytoval v severním Mongolsku, severní Číně, Mandžusku, Altaji a Tuvinsku. Tento druh byl objeven v roce 1905 Thomasem Campbellem. Křečík džungarský a křečík Campbellův jsou velmi blízce příbuzní. Jednu dobu se odborníci dokonce domnívali, že se jedná o stejný druh, protože tato zvířátka mají shodné množství chromozomů a dají se do určité míry křížit. V přírodě se jejich životní prostory však nepřekrývají. Nejprve byli chováni v laboratořích pro vědecké účely a teprve potom se s nimi seznámili chovatelé.

Křečík Campbellův je aktivní především za soumraku a při rozednívání. Přes den většinou spí.

Není to žádný opravdový šplhavec, raději zůstává na zemi. Dožívá se dvou až tří let.
 

Příbytek pro křečíka Campbellův a jeho výbava

Křečíka Campbellova můžete chovat jak v kleci pro křečky, tak ve skleněném akváriu. Výhodou skleněné nádrže je, že její okolí zůstává čisté.

Na dno nasypejte pořádnou vrstvu hoblin. Pokuste se předejít tomu, aby hobliny pocházely z jedle, protože je známo, že tento druh podestýlky nepůsobí na malé hlodavce vhodně.

Křečík Campbellův je čistotné zvíře, které používá jako toaletu jeden nebo dva kouty své klece.

Abyste zvířatům vyšli vstříc v jejich potřebě pohybu, můžete jim pořídit kolo na běhání. Postarejte se také o domeček, kam se mohou křečíci Campbellovi přes den stáhnout. Může to být domeček ze dřeva nebo kamene.

Za normálních okolností stačí, pokud jednou za dva nebo tři dny, v závislosti na velikosti klece a na počtu křečíků, vyčistíte toaletní koutek. Většina křečků chodí močit pouze do jednoho místa, ale výkaly naleznete po celém objektu. Přibližně jednou za týden nebo dva týdny budete muset vyměnit podestýlku. Je nutné dbát na to, aby se klec nenacházela na místě, kde táhne průvan. Okenní parapet proto není pro klec s křečíky úplně ideálním.
 

Chovat křečíka Campbellův samostatně, nebo ve skupině?

Křečíka Campbellova nechovejte samotného. Má rád společnost. Křečíci Campbellovi se vzájemně poznávají podle pachu, jejich zrak a sluch jsou vyvinuty méně.

Křečík Campbellův je jeden z mála křečků, kteří žijí monogamním životem. Pokud dáme dva křečíky Campbellovy k sobě, nebudou mít ani sameček ani samička zájem o jiné křečíky opačného pohlaví. Můžete je také nejlépe chovat jako párek.
 

Čím křečíka Campbellův krmit?

Jako všichni křečíci není ani křečík Campbellův žádný velký jedlík. Jestliže dostává příliš mnoho potravy, a to se může snadno stát, protože potřebuje jen asi 10–15 gramů potravy denně, rychle ztloustne.

Pro křečíka Campbellova je velmi vhodná vyvážená potrava pro hlodavce, která obsahuje mnoho různých ingrediencí. Vedle toho můžete křečíkům tu a tam přidat malé množství zeleného krmení, například kousek mrkve, jablka nebo jiné nepříliš šťavnaté zeleniny nebo ovoce.

Tato zvířátka musí mít neustále k dispozici seno. Mají totiž velkou potřebu vlákniny, na niž je seno bohaté. Zpestřit stravu jim můžete stejně tak i moučnými červy nebo hmyzem.

Ačkoliv křečík Campbellův mnoho nepije, budete mu muset každý den vymýt napáječku a naplnit čerstvou pitnou vodou. Protože si křečík schovává potravu v hnízdě, budete muset domeček pravidelně kontrolovat kvůli zbytkům potravy.

Křečíka Campbellova bereme do ruky stejným způsobem jako ostatní křečíky. Mnoho křečíků nemá rádo, bere-li je někdo do ruky, a mohou odmítavě reagovat, budete-li to chtít přesto udělat. Pokud potřebujete nebo chcete i přesto křečíka dostat ven z klece, položte do ní krabičku s dobrotami. Zvířátko se zřejmě vydá na průzkum krabičky a vy ji budete moci i s křečíkem přemístit do jiného chovného zařízení.
 

Top