Krmivo pro potkany

Krmení pro potkany

Volně žijící potkani nejsou při hledání potravy vůbec vybíraví, dá se říct, že žerou téměř všechno. Proto je třeba potkanům nabízet pokud možno pestrou a rozmanitou stravu, která se skládá z velké části z cukrů. Tuků a bílkovin by měla potrava potkana obsahovat daleko méně než strava lidská. Potkanům podávejte jen čerstvou, nezkaženou potravu.

Jako základ stravy je ideální zrní. Potkani by je měli mít neustále k dispozici, protože ho v malých dávkách požírají celý den.

Granulky nebo hotovou potravu pro potkany můžete doplnit tvrdým uschlým chlebem nebo třeba ovesnými vločkami. Dá se říct, že potkani mají rádi jakoukoliv zeleninu a ovoce. Citrusové plody a hodně šťavnaté ovoce je třeba nejdříve zkusit po malých dávkách, někteří potkani je nemají moc rádi.

Abychom zajistili to, že potkanům nebudou přerůstat zuby, musíme jim pravidelně podávat větvičky ovocných stromů nebo vrbové větve. Nesmí být ale ošetřeny postřikem nebo znečištěny ptačím trusem či výfukovými plyny.

Občas můžete podat malé množství kysané smetany, tvarohu, jogurtu nebo jemného tvrdého sýra, ale rozhodně by se nemělo stát pravidlem, že tyto pochutiny budou potkani dostávat pravidelně.

Vitaminy nebudete muset podávat pouze v případě, že bude mít potkan vyváženou a pestrou stravu. Nutné minerály a stopové prvky se dají lehce podat směsí vápníku a minerálních látek, které se jako prášek prodávají ve specializovaném obchodě. Používání komerčních vitaminových preparátů je nevhodné, protože potkani některé vitaminy obsažené v těchto preparátech nepotřebují a tím je ani neumí zpracovat, a dále pak, že například vitamin C umí vyprodukovat sami, takže je zcela zbytečné je ještě dopovat. Nadbytek těchto vitaminů může být škodlivější než jejich nedostatek.

Množství podávané dávky se mění se stářím jedince, podle jeho velikosti a individuálních dispozic. Pravidlem tedy je, že by se potkani měli krmit tak, aby jim nepatrné množství zůstalo i do druhého dne.

Je třeba také dbát na čistotu klece, aby si potkani nezahrabávali krmení a poté nežrali něco zkaženého. Úkryty je proto nutné každý den kontrolovat a tyto případné nálezy odstraňovat.

Potkani, kteří mají dostatečné množství zeleného krmení, prakticky nepotřebují vodu. Přesto jim ale vodu neodpírejte a podávejte ji v napáječce a pravidelně, nejlépe každý den ji vyměňujte za čistou, abyste zabránili usazování řas, které jsou živnou půdou pro bakterie, původce mnoha nemocí. Dále se pak vyvarujte chlorované vodě, nebo nechte vodu chvíli na vzduchu odstát, aby chlor vyprchal.
 

Top