Mops

Mops

Toto plemeno vzniklo v roce 1700 př. n. l. pravděpodobně v Číně nebo v Tibetu. Na téměř 300 let se stal mops společenským psem králů a šlechticů. Dnes je toto plemeno výhradně společenské.
 

Charakteristika plemene Mops

Mopsíci jsou přítulní pejsci, hraví a velmi přizpůsobiví. Obecně jsou velmi přátelští k lidem i ke zvířatům. Mopsíci nejsou agresivní a tím jsou skvělými společníky. Jsou to čilí a veselí parťáci. Ideální jsou jak pro rodiny s dětmi, tak i pro méně aktivní lidi.

Neměli by zůstávat dlouho doma sami.

Mopsíci mají jemnou hladkou měkkou srst. Vyskytují se ve stříbrné, plavé, meruňkové nebo černé barvě. Dožívají se až 15let a váží okolo 6–8 kilo.
 

Co byste měli vědět, než si Mopsa pořídíte?

Co by měl majitel vědět, je určitě to, že tito pejsci často trpí na záněty rohovky a obezitu. Je tedy třeba pravidelně chodit na kontroly k veterináři a dodržovat krmné dávky. Spousta majitelů se snaží pejskovi přilepšit a dávají ochutnat lidské jídlo, čímž pejskovi paradoxně ubližují. Psi neumí zpracovat spoustu látek z lidské potravy a vzhledem k menšímu pohybu je velmi snadné pejska překrmit.

Mops, mopsík pes do domácnostiMopsíci mají zkrácený čenich, kvůli kterému se jim špatně dýchá, a proto funí a ve spánku chrápou.

Pozor na velká horka, při kterých může dojít k velmi rychlému přehřátí psa. V takovém počasí bychom se měli vyhnout větším procházkám a nechat psa spíše někde v chládku odpočívat.

Jde o domácí plemeno, takže chovat venku se přímo vylučuje. Mopsíci nepotřebují přemíru pohybu. Procházka jim bohatě postačí. Ideální pro ně je zahrabat se pánovi v náručí nebo v posteli, kde právě leží. Jsou téměř závislí na své rodině a za každých okolností se snaží být s ní. Pokud tedy procházíte bytem, mopsík vám bude neustále v patách, popřípadě si lehne k nohám, ale bude chtít vždy být s vámi. Takže je vhodné promyslet i umístění pelíšku. Nejlépe blízko gauče a postele, aby mohl být pejsek neustále po vašem boku.

Jsou to typičtí „gaučáčci“, takže je možné, že ideální místo si najdou sami a to přímo vedle vás na pohovce.

Chovat mopsíka může i úplný začátečník.
 

Top