Novozélandský králík

Králík novozélandský

Toto plemeno nepochází z Nového Zélandu, ač by k tomu název mohl mylně svádět, ale původně bylo vyšlechtěno ve Spojených státech. Králík byl původně určen jak na maso, tak na kožešinu. V Německu byli tito králíci uznáni jako samostatné plemeno v roce 1963. Zpočátku byly uznány jen bílé varianty, teprve později byla v Anglii vyvinuta i černá varianta a bílý s modrou barvou srsti.
 

Charakteristika plemene Novozélandský bílý, modrý a černý

Novozélandští králíci mají osrstění zcela normální délky s hustou podsadou. Krycí chlupy jsou na omak trochu drsnější než u jiných plemen.

Toto plemeno se vyskytuje v bílé, modré a černé barvě. Nejoblíbenější je barva bílá. Srst však musí být čistě bílá a nesmí mít nažloutlý nádech. Oči mají tito králíci červené.

Černá zvířata mají tmavě hnědé oči, lesklou tmavě černou krycí barvu a jejich podsada je tmavě modrá. Modrý novozélandský bílý má modrou barvu srsti a modré oči.

Bílí a černí novozélandští mají nápadně širokou hlavu s výraznými lícemi, která jsou znatelná zejména u samců.
 

Novozélandští bílí

Novozélandští bílí jsou většinou klidní, spolehliví králíci. Králice jsou velmi dobré matky a mohou mít i velké vrhy. Tito králíci se relativně rychle vyvíjejí, což je typické pro většinu plemen, která byla původně vyšlechtěna na maso.

Novozélandští bílí mají hmotnost mezi 4 až 5 kg. Silné masité uši jsou dlouhé průměrně 11 cm.
 

Top