Vážení zákazníci, z důvodu komplikací se stěhováním skladu budou objednávky vyřizovány se zpožděním cca 10 dní.
Děkujeme vám za pochopení a doufáme, že nám zachováte přízeň.
Osmák degu

Osmák degu

Osmák pochází z chilských And v Jižní Americe. Tam tato přátelská zvířata žijí ve velkých skupinách na skalách. První degu byli objeveni Evropany v polovině 18. století. V té době byli považováni za veverkovité a vědci je i takto zařadili. Později se zjistilo, že se nejedná o veverky, ale o zvířata, která jsou blízce příbuzná jinému přátelskému a ve skupině žijícímu jihoamerickému zvířátku – morčeti. Brzy po svém objevení byli degu importování do zoologických zahrad v Evropě.  V polovině 20. století se degu začali dostávat do laboratoří. Chovali se tam v souvislosti s výzkumem jejich sociálního chování, ale také pro lékařské účely. Degu si díky své zvědavosti a přátelskému, často úsměvnému způsobu chování získal spoustu příznivců, kteří si ho stále častěji pořizují jako domácího mazlíčka.

Obrázek 0Osmáci jsou sociálně žijící zvířata. Ve volné přírodě žijí ve velkých skupinách na skalách, po nichž rádi lezou a šplhají. Jsou k tomu výborně vybaveni. Stejně jako morčata vyluzují osmáci, když chtějí komunikovat, bručivé zvuky a pípání.

Na rozdíl od mnoha jiných hlodavců jsou degu aktivní ve dne. Večer se stahují do svých děr nebo dutin, a jakmile se ukážou první sluneční paprsky, vylézají z nich ven a vydávají se hledat potravu. V polovině dne se většinou trochu zklidní a navečer jsou opět aktivní.
 

Degu bohužel velmi často chovají lidé jednotlivě. Je však pro ně lepší, když žijí v malé skupině nebo alespoň ve společnosti jednoho dalšího kamaráda stejného druhu. Pokud budete chtít přesto chovat osmáka samostatně, budete mu určitě muset věnovat alespoň hodinu pozornosti denně, abyste u něj předešli vytvoření poruch chování.

Osmáci jsou velmi aktivní, rádi lezou a šplhají a jsou velmi zvědaví na všechno, co se kolem nich děje. Koušou jen zřídka a rychle navážou pevné pouto s tím, kdo je krmí a stará se o ně.
 

Příbytek pro osmáka a jeho výbava

Pro chov osmáka se nejlépe hodí velké skleněné akvárium nahoře zakryté pevným pletivem. Někteří osmáci jsou totiž tak urputní hlodavci, že prohryžou dokonce i klece speciálně navržené pro hlodavce.

Na dno klece nebo akvária můžete nasypat hobliny. Nesmí v nich však být prach, protože u osmáků by se při vysokém obsahu prachu v podestýlce mohl vyvinout zápal plic. Pro jejich zdraví nejsou také vhodné hobliny z jedlového dřeva. Protože se raději vyhněte hoblinám od truhláře, ale raději pořiďte přímo ty pro hlodavce.

Degu velmi rádi šplhají, a proto jim k tomu musíte dát příležitost a umístit do klece větve nebo jiné zajímavé prolézačky nebo šplhadla.

Klec nebo akvárium nesmí být příliš nízké. Dostačující je výška od 40 do 50 cm.

Na dno postavte kameninovou misku, velikostně tak, aby se do ní osmák vešel, naplňte ji pískem pro činčily a můžete pozorovat, jak se degu bude umývat. Je to velmi užitečné pro lesk jejich srsti. V žádném chovném zařízení pro osmáky by neměla chybět boudička, do níž by se degu mohl stáhnout a kde by mohl spát nebo odpočívat.
 

Jak chovat dva a více osmáků?

Při sestavování skupinky osmáků si musíte počínat obezřetně. Degu se spolu ve volné přírodě téměř nikdy neperou, ale tam mají dostatek možností, jak se sobě vyhnout. Tyto možnosti jim v akváriu nemůžete poskytnout. Samičky spolu většinou vycházejí velmi dobře, i když se vzájemně neznají. Problém spočívá převážně v samečcích, kteří dosáhli pohlavní zralosti. Dospělí samečci, kteří nevyrůstali společně, spolu většinou nemohou žít, obzvlášť pokud jsou na blízku samičky. Pokud je však počet samiček na jednoho samečka dostatečný a pokud je místo, kde osmáky chováme, dostatečně prostorné, problémy nevznikají.
 

Čím osmáka krmit?

Osmáci žijí ve volné přírodě na skalnatých místech a v keřovitých porostech. Žerou zrní, trávu a semena a dále vše, co je k dispozici a co je jedlé. Doma jim podávejte hotové krmivo pro osmáky, kromě toho žerou rádi malé kousky ovoce a zeleniny. Nedávejte jim však mnoho, aby netrpěli na střevní potíže. Osmáci nesmí dostávat příliš kalorickou stravu ani příliš cukrů. Následné tloustnutí může vyústit ve vznik cukrovky, která je nevyléčitelná a k níž jsou osmáci bohužel velmi náchylní. Proto svá zvířátka příliš nerozmazlujte, protože by to mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví.

Velmi vhodnou potravou je seno, protože je bohaté na vlákninu. Vedle toho musí osmák stejně jako ostatní hlodavci často a intenzivně používat svůj chrup, aby jim příliš nevyrostly přední zuby. K tomuto účelu jsou velmi vhodné vrbové větvičky nebo větve ovocných stromů. Osmáci ale vyzkoušejí své zuby prakticky na všem, co jim dáte do klece.

Vodu je ideální podávat ve skleněném pítku. Plastové napáječky degu totiž často prohryžou.
 

Top