Pastování medu

Pastovaný med

Během pastování se med přetváří na jemná zrnka, tedy tzv. krystalizuje. Med pak získá podobu jakési sladké „medové pomazánky“.

Pastování včelího medu a jeho výhody

Vlastně se jedná o umělou krystalizaci, během níž se přetváří struktura medu. Ta se z tekuté formy přetváří v malé krystalky, které během konzumace nejdou rozeznat. Pastování má mnoho výhod:

Viskozitu

Přestože má po pastování med tužší konzistenci, stále se dá snadno roztírat. Nádoby na med, které nám slouží pro snadnou aplikaci medu na potraviny se dají stále využívat i při jeho větší hustotě.

Krystalizaci

Díky umělé krystalizace už med dále není schopný krystalizovat. Krystalky tak zůstávají stále stejně velké.

Kvalita medu

Pastováním se kvalita medu nemění. Musí se však dodržet správný postup.

Sortiment

Prodejci či včelaří můžou díky pastování rozšířit svůj sortiment o další produkt.

Metody pastování medu

Pro pastování medu máme dva způsoby. První se zakládá na „rozemletí“ již zkrystalizovaného medu. Tento způsob je používán převážně ve velkovýrobnách. Pro domácí podmínky se užívá spíše urychlení krystalizace.

Metoda urychlení krystalizace

Používá se med tekutý. Nejlépe čerství květový med po vytočení s obsahem vody v medu do 19 %. Pokud nemáme čerství med k dispozici, je možné použít i rozpuštěný med. Postup samotného pastování.

Očkování medu, případně počkáme na zakalení medu a poté pořádně zamícháme.

Pak musíme med zchladit na zhruba 12 °C (možné dosáhnout i při pokojové teplotě) a následně začneme míchat se zvoleným zařízením (pastovací zařízení, vrtačka, ruční pastovač).

Promícháváme 2–3 denně po dobu cca 4 minut. Proces opakujeme 3–6 dní (záleží vždy na typu medu).

Top