Naklánění hlavy na stranu

Proč pes naklání hlavu na stranu?

Když na svého mazlíka začnete mluvit, pes na to často zareaguje tím, že nastraží uši a nakloní hlavu na stranu. Tím naznačuje, že je „jedno ucho“ a věnuje vám soustředěně svou pozornost. Váš čtyřnohý kamarád se jednoduše snaží pochopit, co mu říkáte, takže přeruší činnost, nakloní hlavu a zaujme zvědavý postoj.

Hlava na straně u psaDle expertů tento pohled souvisí se schopností empatie, tedy se schopností nejlepšího přítele člověka vcítit se do našich pocitů. Psi dokážou velmi dobře číst výrazy tváře, řeč těla a změnu v hlasu. A čekají na určitá slova. Pokud tedy váš pejsek zaslechne určité slovo, které má spojeno s nějakou pozitivní aktivitou, ukloní hlavu na stranu. To se může dít zejména tehdy, pokud řeknete třeba „bude papání“ nebo „půjdeme ven“. To pejska většinou potěší, a tak neváhá uklonit hlavu. Pokud tedy máte čtyřnohého chlupáče doma, můžete začít s tímto experimentem hned a zjistit, zdali je to pravda.

Můžete si všimnout situace, kdy je okolo psa víc lidí. Psi většinou naklání hlavu pouze směrem k osobě, která je naproti nim. Nejznatelnější je to v případě, když vyslovíte nějaké magické slovo, například „ven“ nebo „piškot“. Hodně psů také naklání hlavu v případě, že se soustředí na nějaký neurčitý nebo vzdálený zvuk a snaží se ho identifikovat a lokalizovat. Mezi tóny s vysokou frekvencí, které dráždí psí zvukovody, patří pískání, volání, skřípění, tlučení, hlasité štěkání cizích psů a tak podobně.

Víte, že štěňata naklánějí hlavu mnohem častěji než dospělí psi? Vysvětlení je logické – všechny zvuky jsou pro ně nové, neobvyklé, zajímavé. A tak si připadají jako Alenka v říši divů, naklánějí hlavu ze strany na stranu jako zběsilá, aby všechny ty tóny kolem pochytila a zapamatovala si je. Jak psi dospívají, přestávají hlavu naklánět a spíš je uvidíte, jak uši špicují a stříhají jimi. To víte, všechno už dávno slyšeli.
 

Top