Recenze Catgenie

Robotická toaleta Catgenie - moje zkušenosti

Spoustu let chovám doma kočky, které však většinu času prožily venku na zahradě, nemusela jsem tak řešit jejich toaletu. Před 3 lety mi však mé děti pořídily krásné koťátko rasy Britská modrá. Protože jsem se bála, že se mi ztratí, bylo kotě zpočátku chováno pouze doma, časem samozřejmě začalo chodit i ven, ale velkou část dne tráví doma. Musela jsem tedy začít řešit kočičí toaletu. Koupila jsem klasickou plastovou toaletu bez poklopu a používala jsem do ní hrudkující kočkolit, jehož výhodou bylo, že absorboval veškeré tekutiny. Nevýhodou byla však vysoká prašnost. Nesnášela jsem neustálé čištění a velkým problémem pro mne byl neustálý zápach buď výkalů anebo Sava.

Má kamarádka měla již delší dobu automatickou toaletu Catgenie a stále mě přemlouvala, ať si ji také pořídím. Cena mi však připadla hodně vysoká a stále jsem rozhodnutí odkládala „na později“. Nyní lituji, že jsem se k tomuto kroku rozhoupala až po roce. Mohla jsem si už dávno ušetřit nekonečné tahání kočkolitu, čištění toalety a neustálé větrání.
Kočičí automatická toaleta Catgenie

 

Připojení kočičí toalety k lidskému wc či k pračce

Montáž Catgenie pro kočkyMontáž toalety Catgenie u nás byla velmi jednoduchá. Zrovna jsme budovali druhou koupelnu, takže jsme pamatovali jak na přívod vody, tak i na odpad. Vodu jsme připojili k přívodu vody k naší toaletě, máme tedy s kočkou toalety hned vedle sebe smiley. Toalety jsme alespoň opticky oddělili velkou pokojovou květinou. Odpad jsme měli již připravený předem.
 

Připojení Catgenie k odpaduMá kamarádka to měla však o něco těžší, protože se musela přizpůsobit stávajícímu stavu prádelny. Kočičí toaletu připojila vedle pračky, přívod vody se vyřešil pouhým připojením T-kusu, který byl součástí základní výbavy toalety. K připojení odpadu bylo však nutné pořídit speciální T-kus se zpětnou klapkou.

Každopádně lze toaletu připojit několika způsoby a to bez nutnosti rozkopání celé koupelny, technické místnosti či prádelny.

 

Jak to všechno vlastně funguje?

Mohla bych napsat „jednoduše samo“, ale úplně to bez práce není. Je potřeba stejně, jako u pračky či myčky, udělat občas, což je cca 4x do roka, údržbu toalety. Podrobněji popíšu v dalším odstavci. Nyní k samotnému procesu čištění, který trvá cca 30 minut.
 

První krok: Odstranění tuhých exkrementů

Jak Catgenie fungujePo spuštění toalety dojde k oddělení tuhých exkrementů, které jsou speciální lopatkou nabrány a vhozeny do zadní komory. V zadní komoře jsou rozmělněny takovou vrtulkou, kde se vše společně promíchá s vodou a pak vše vypustí do odpadu.

Lopatka má otvory o velikostech, které umožní propadnutí speciálního granulátu, ale tuhé výkaly v ní zůstanou. Párkrát se nám stalo, že z lopatky vypadly i tuhé výkaly a to nebylo dobré. Vše se pak v dalším kroku smíchalo s vodou a při vysoušení jsme to cítili po celém domě. Zjistili jsme, že se to stane v případě, kdy je v míse moc granulátu. Proto doporučuji do mísy vysypat jen tolik granulátu, aby byl pouze do výšky 1cm pod ryskou, která je na toaletě vyznačena. Od té doby, co jsme začali dávat menší množství granulátu, tak se nám problém již neopakoval.

Další vychytávkou lopatky je řada zubů na její boční části. V procesu, kdy lopatka vhazuje tuhé exkrementy do komory, tyto zoubky narazí na výstupek boku toalety a tím se vždy lopatka otřepe a případný granulát, který v lopatce zůstal, tak spadne do mísy.
 

Druhý krok: Umytí mísy a granulátu

Jakmile je toaleta zbavena tuhých exkrementů, tak se toaleta začne napouštět vodou a současně se také uvolní jedna dávka čistícího roztoku. Toaleta si dávkuje roztok sama dle typu programu/spuštění.

Rozhodující je, zda si toaletu nastavíte na automatické spuštění, anebo zda si toaletu spustíte ručně, stlačením tlačítka START. U automatického spuštění jsou 2 možnosti, a to buď aktivace pomocí pohybového čidla anebo pomocí nastavení časovače.

Při napouštění vody se opět do toalety spustí čistící lopatka, která tlačí na granulát a vlivem otáčení mísy dochází k mísení roztoku, vody a granulátu. Tím dojde k dokonalému proprání a vyčištění. Poté se voda vypustí a celý proces se ještě 2x zopakuje.

Samočistící funkce kočičí toalety Catgenie

 

Třetí krok: Vysušení toalety

V tomto posledním kroku dojde k vysušení granulátu. Lopatka se opět spustí do toalety a granulát tak v míse dokonale promíchá. Přitom se do mísy uvolňuje horký vzduch, který společně s lopatkou zaručí dokonalé vysušení granulátu a celé toalety. Poté je toaleta krásně suchá a voňavá, připravena k dalšímu použití.

Catgenie - vysušení kočičí toalety
 

Údržba toalety

Jak jsem již v odstavci „Jak vše funguje“ zmínila, je potřeba občasná údržba. Dle potřeby je nutné opláchnout lopatku, občas na ní ulpí a zaschne nějaká nečistota. Stane se to v případě, kdy má naše kočka průjem, naštěstí to není zas tak často.

Catgenie údržbaToaletu je potřeba vyčistit i tzv. zevnitř. K tomu slouží speciální kazeta Maintenance, kterou je možné zakoupit v obchodech, kde se prodává i robotická toaleta. Údržba je velmi jednoduchá. Z vrchní části toalety je potřeba vytáhnout čistící kazetu Sanisolution a namísto ní, do otvoru, vložit kazetu určenou k údržbě. Poté je nutné spustit čistící proces a za 30 minut je vše hotové. Údržbová kazeta se pak opět vymění za běžnou čistící. Náplň údržbové kazety vydrží 4 cykly čištění, máme tedy na celý rok vystaráno.
 

Spotřební materiál – tedy vše co je nutné kupovat, aby toaleta fungovala

Stelivo do automatické toalety CatgenieOmyvatelné granule – pokud máte jednu kočku, spotřebujete 1-2 krabice za rok. Záleží však jak často je vaše toaleta používána a zda vaše kočka nemá průjmy. Na měkkých exkrementech ulpí nějaký granulát a ten je pak vyhozený do odpadu. Také záleží na tom, jak moc granulátu vaše kočka vynosí ven a zda jej případně dáváte zpět. Já vždy pravidelně smetu granule a dám je zpět do toalety. Taky je dobré mít před toaletou speciální gumovou rohožku. Tato rohožka má gumové „hroty“ a díky tomu případný granulát z tlapek zůstane zde. Pak stačí jen rohož vysypat do toalety.
 

Cartridge Sanisolution s vůní, anebo bez vůně – u těchto kazet je těžké uvést spotřebu. Protože ta je výrazně ovlivněna typem nastavení spuštění toalety. U nás se za rok spotřebují cca 3 Cartridge.

Catgenie - Cartridge Sanisolution

Catgenie - Maintenance cartridge
Maintenance cartridge
na jeden rok vystačí 1 kazeta. Pozor, ale na to, abyste po ukončení čistícího procesu údržbovou kazetu vyjmuli a vyměnili za kazetu čistící. Pokud ji tam necháte, tak si ji vyčerpáte během jednoho dne! Tak POZOR, ihned po ukončení údržby raději kazetu vyjměte a uschovejte na další použití.

 

Závěr

Kočičí robotická toaleta Catgenie s poklopemVýhody

- Toaleta ušetří spoustu práce a navíc provoní celou domácnost.

- Granulát není nutné měnit, jen dosypávat. Odpadá mi tedy neustále objednávání kočkolitu a jeho tahání do 1. patra. Speciální granulát se nikde nehromadí, v odpadu se přirozeně rozkládá vlivem baktérií, které jsou obsaženy v septiku či kanalizaci. Možná proto je tak drahý - viz níže jako nevýhoda.


Nevýhody

- Cena toalety je jako prvotní investice dost vysoká. A to je ta věc, proč jsem nákup toalety tak dlouho odkládala.

- Cena čistících kazet by mohla být nižší.


Ale i tak se mi pořízení toalety vyplatilo a lituji jen toho, že jsem si ji nepořídila dřív.

PS: Mám toaletu bez poklopu. Pokud jsou vaše kočky zvyklé na WC uzavřené, tak jim pořiďte toaletu Catgenie s poklopem...

Top