Strach z ohňostrojů

Proč se psi bojí ohňostrojů a petard?

Strach z petard a rachejtlí je jedním z nejčastějších psích strachů. Psi mají mnohem jemnější sluch než my a intenzivně slyší i takové zvuky, které my ani nejsme schopni vnímat. Psi si nedokážou tyto zvuky vysvětlit a přiřadit je ke konkrétnímu původci. Nepříjemné svištění a práskání ve tmě, spousta barevných efektů a k tomu povyk davu lidí vyvolají u většiny psů určité znepokojení.

Jde-li o nervově vyrovnaného a správně socializovaného jedince, během ohňostroje jsou s ním jeho lidé doma a nic zlého se nestane, zpravidla na něm silvestrovské oslavy nenechají žádné následky. Ovšem stačí málo, aby vznikl obrovský a těžko zvladatelný strach.

Strach u psa, Silvestr a pesNěkteří labilnější psi se bojí třaskavých zvuků již od štěněcího věku, jiní začnou mít strach v pubertě nebo na sklonku stáří. Psi, kteří prožili v souvislosti s ohňostrojem nějakou nepříjemnost (byli sami doma, příliš se vylekali, zaběhli se apod.), si mohou vytvořit fobii na všechny ostré zvuky, ale i na všechny situace, které jim jen zdánlivě připomínají prožitou hrůzu (tma, zima, sníh, hvězdná obloha). Takoví psi se pak celou zimu bojí vystrčit nos na ulici a venčení je utrpením jak pro ně, tak pro páníčky.
 

Jak lze pejska uklidnit?

Pokud se váš mazlíček bojí petard, je vhodné předem vymyslet nějaké řešení. K celkovému útlumu se využívá například přípravek Sedalin. Vyrábí se jako gel a tablety, má široké terapeutické rozmezí a individuální účinek. Zvíře musí být při podání samozřejmě zdravé. Výrobce udává, že Sedalin působí 4–8 hodin a efekt nastupuje cca za ½ hodiny po podání. Ze zkušenosti chovatelů vyplývá, že efekt často přetrvává i 12 hodin či déle a zvířata na něj reagují individuálně. Dávkování je uvedeno na obalu, přípravek dostanete u veterináře.

Pokud zvíře leží, nevstává, nechte ho na klidném, tmavém místě a choďte ho pravidelně kontrolovat.

Ovšem někteří chovatelé mají se sedativy špatné zkušenosti, takže raději dávají přednost přírodním preparátům.

Dále je možné použít odpařovače psích nebo kočičích feromonů, které mají za úkol navodit u zvířat dobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů. Ovšem zabírá spíše u zvířat, které jsou z ohňostroje jen lehce nervózní.
 

Top