Trhání plyšáků

Proč psi trhají plyšáky?

Psi patří mezi velmi hravá zvířata a dostatek fyzických a psychických podnětů je pro jejich celkovou pohodu nezbytný. Ať už máme doma malé štěně, nebo psího seniora, jistě má svou oblíbenou hračku, na kterou nedá dopustit.

Stejně tak jako lidé i psi se liší svoji povahou. Co jednoho potěší a zabaví na celé hodiny, druhého nechává chladným. Jeden psík může ze všeho nejvíc milovat obyčejný tenisový míček, u druhého je pískací hračka z měkkého plastu na prvním místě a třetí má u sebe stále plyšovou hračku.

Ačkoli jsou psi domestikováni už tisíce let, svůj lovecký pud neztratili. A když nemají šanci dostat opravdovou kořist, klidně si počíhají a „zabijí“ náhradu, čímž často a jedině bývá plyšová hračka.
 

Způsob vybití nahromaděné energie psů

Ve vykuchávání plyšáků vedou teriéři a lovecká plemena, ale i takový společenský francouzský buldoček dokáže s hračkou pořádně zamávat.

Trhání plyšáků u psůNěkterým psům dělá velkou radost, když mohou roztrhat plyšáka a vyházet ven jeho vycpávku. Znudění nebo úzkostní psi se potřebují něčím zaměstnat a přežvykování hraček je jejich oblíbenou činností, zklidňují tak podrážděné nervy. Když pes vykuchá plyšáka, má pocit dobře vykonané práce. Slouží mu to k vybití nahromaděné energie.

Štěňata se díky hře socializují, učí se komunikovat a nachází své místo ve smečce. Dále také posilují svaly a zbavují se přebytečné energie, která nebyla využita k růstu. Hrou se štěně vyvíjí. Ale i pro dospělého psa má hra svůj význam. Hrou si psi posilují své postavení ve smečce, upevňují vztahy mezi sebou nebo s majitelem a v neposlední řadě je hra zábavná.

Je zřejmé, že malému štěněti obstaráme větší množství hraček, aby mělo možnost volby, čím se zabaví. Při výběru hraček pro dospělého psa bychom se měli řídit zkušenostmi a intuicí. Svého psa známe a jistě dokážeme odhadnout, co jej nejvíc potěší. S některými hračkami si pes dokáže hrát sám, nicméně v mnoha případech vašeho čtyřnohého přítele potěší, když si s ním hrajeme společně. Společné hry utužují vzájemný vztah a poskytují psovi velmi důležitou psychickou zábavu.
 

Top