Velcí stříbřití

Velcí stříbřití

Velcí králíci s typickými prostříbřenými konečky chlupů se již po staletí vyskytují v oblasti Champagne ve Francii. Tito králíci byli chováni na počátku 18. století opravdu hojně a tehdy byli nazýváni Argenté de Champagne. Na počátku 17. století se díky portugalským námořníkům dostali do Indočíny a už od první chvíle z nich byli chovatelé nadšeni, a to především díky jejich zvláštní kožešině. V 19. století si toto plemeno našlo svou cestu i do dalších zemí.
 

Charakteristika plemene Velcí stříbřití

Tito králíci mají zavalité tělo a robustní hlavu, která je u králic o něco jemnější. Hmotnost velkého stříbřitého se pohybuje mezi 4–5,5 kilogramu. Má středně protáhlé tělo, ale dlouhý není. Silné uši mají průměrnou délku do 14 cm.

Srst tohoto plemene je hustá a pružná a díky velmi husté podsadě krásně hebká a o něco delší, než je běžné. Králíci se rodí v základní barvě a až ve věku pěti až šesti týdnů se jejich barva začíná vybarvovat do stříbřité. U velkých stříbřitých se prostříbření vyskytuje ve třech odstínech. Barva srsti může být nezávisle na míře postříbření divoce zbarvená, černá, modrá, havanovitá, žlutá a světlá. Černí, žlutí a divoce zbarvení králíci mají hnědé oči, modří králíci mají modré oči a havanovití králíci mají hnědé oči se světélkující panenkou.

Velký stříbřitý je klidný a má velmi vyrovnaný temperament. Dnes se jedná o užitkové plemeno, které poskytuje mimo jiné kvalitní kožešinu a je již rozšířeno v Německu, Rakousku, České republice a dalších státech.
 

Top