Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Stafordi pochází z Anglie. Původně byli chováni pro psí zápasy. Stafordšírský bulteriér přicestoval do Ameriky z Anglie spolu s anglickými imigranty někdy v 19. století. Staford je výsledkem křížení buldoka a teriéra, přičemž ten první mu dal těžkou váhu a atletickou postavu zápasníka, zatímco ten druhý odolnost a agilitu.
 

Charakteristika plemene Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér je pes svalnatý středního vzrůstu. Vyzařuje z něho síla a výkonnost. Fyzicky jsou uzpůsobeni k boji, vyvinuty jsou k tomuto účelu i jejich čelisti, které v případě potřeby sevřou protivníka v pevném stisku. Obecně se toto plemeno dá definovat jediným slovem – nezmar.

Psí rasy malá plemenaTělo mají stafordi pevné a osvalené. Váží 17–20 kg a vysocí jsou 43–45 cm. Srst má toto plemeno hustou, krátkou a lesklou, vyskytující se ve všech zbarveních.

Přestože je příslovečně odvážný, pokud je správně vychován, není nikdy agresivní. Pokud však byl vychován nedůsledně, může být agresivní vůči jiným psům a velmi zřídka i nedůvěřivý k cizím lidem, třebaže ve vztahu k lidem u tohoto psa obvykle nebývají problémy. Přece jen jsou v jeho krvi geny zápasníků. Někdy je poněkud tvrdohlavý, a proto vyžaduje opravdu disciplínu.
 

Co byste měli vědět, než si Amerického stafordšírského teriéra pořídíte?

Toto plemeno je vhodné chovat v bytě, kde je mu umožněn neustálý kontakt s jeho pánem. Přes svou pověst tvrdého bojovníka se staford při správném výcviku může stát výborným psem do domácnosti i do zahrady a přítelem dětí. K dětem se chová obzvlášť jemně. Většinou je milý, přívětivý a společenský, ale pustí se do boje, pokud někdo vnikne na jeho území nebo pokud ho jiní psi nebo lidé vyprovokují. I přestože může být x let výborným společníkem, nikdy jej nenechávejte s dětmi samotného!
 

Top