Hroznýši a hroznýšovci

Hroznýši a hroznýšovci

Hroznýši jsou nejčastěji chovanými druhy hadů, se kterými se můžeme setkat v domácnostech. Jako potravu jim můžeme podávat křečky, morčata, králíky, holuby nebo drůbež. Někteří z nich žerou také ryby.

Některé druhy hroznýšovitých hadů dosahují i více než pěti metrů délky, a proto jsou pro jejich chov potřebná již velmi velká terária.
 

Které druhy hroznýšů jsou vhodné pro domácí chov?

Mezi relativně dobře dostupné, ale pro chov v domácnosti nevhodné druhy, patří například hroznýš královský nebo druhy krajt. Hroznýšovci jsou sice menší, ale i přesto se z tohoto rodu dají doporučit pouze dva druhy. Prvním z nich je hroznýšovec duhový, druhým hroznýšovec šedý. Pokud je majitel získal jako mláďata, dobře se ochočí a manipulace s nimi nečiní žádné potíže.
 

Terarium pro hroznýše a jeho výbava

Oba tyto druhy dorůstají pouze do velikosti kolem metru, a proto jim stačí terárium o objemu 0,25–0,5 m³. Jejich terárium nemusí být vysoké, protože oba druhy žijí spíše pozemním způsobem života a šplhají pouze občas.

Na dno terária dáme rašelinu nebo propařenou zahradní zeminu smíchanou s rašeliníkem a tento substrát rosením udržujeme trvale vlhký. V teráriu by neměla chybět miska s vodou a větev na šplhání.

Teplota uvnitř ubikace by se měla pohybovat kolem 28 °C, v noci může o něco málo klesnout.

Hroznýšovce krmíme (podle jejich velikosti) myšími mláďaty, později jim dáváme dospělé myši, potkany, křečky a kuřata.
 

Pozor na kousnutí

Při chovu hroznýšů musíme brát zřetel na to, že i když nemají jedové zuby, může být jejich kousnutí velmi nebezpečné. Obvykle totiž při něm dojde jak k uvolnění některých zubů, které pak v ráně zůstanou, tak k infekci poraněného místa zbytky potravy.
 

Top