Psi a bolest

Co dát psovi na bolest?

Psi jsou často velmi stateční a nedají najevo, že je něco bolí. Když však zvíře začne sténat nebo hlasitě naříkat, když citlivě reaguje na dotek na určitém místě na těle, nebo když začne být náhle agresivní, většinou se jedná o projev silných bolestí. Dalšími příznaky mohou být hlasité oddechování, neklid, skřípění zuby, nejistota, třes, neustálé olizování určitých míst na těle, vyhýbání se jistým pohybům nebo velmi opatrné, pomalé pohyby. Když se pes křečovitě stahuje, většinou to rovněž souvisí s bolestí.

Možná si tak jako spousta lidí myslíte, že když nějaké léky fungují u člověka, musí fungovat i u psa. Tohle je veliký omyl, který může vašeho psa stát i život. S bolestí u psů to není tak jednoduché.
 

Je nutné léčit příčinu bolestí, které pes má

Psi a bolest, bolest u psaBolest má několik různých typů, každá se projevuje jinak a příznaky jsou závislé na plemeni a na konkrétním jedinci. U každé bolesti je důležité rozeznat její příčinu a tuto příčinu je nutno léčit. Neléčená bolest, zejména chronická, může způsobit vážné změny v osobnosti zvířete, které jsou později obtížně léčitelné. V neposlední řadě, u nevyléčitelných chorob, jako je například rakovina nebo těžké degenerativní změny kloubů a páteře, představuje potlačení bolesti prakticky jedinou alternativu, jak zmírnit utrpení zvířete a tím pro něj zajistit přijatelnou kvalitu života.

Je věcí veterinárního lékaře, aby podle příčiny bolesti a celkového stavu pacienta zvolil vhodnou léčbu pro zmírnění bolesti.

 

Lidské léky nejsou pro psy vhodné!

Jako analgetika se u psů používá celá řada preparátů z různých skupin, v různých formách (tablety, emulze, injekce). Na tomto místě je důležité poznamenat, že jsou doporučitelné pouze veterinární preparáty vhodné pro psy, či v určitých případech i humánní, podle dávkování veterinárního lékaře. Na domácí experimentování s paralenem, acylpyrinem, nebo ibuprofenem už doplatilo mnoho zvířat, především mláďat!

Aulin je možné použít u psa, ale pouze na doporučení a předpis veterinárního lékaře. Ve veterinární praxi jej lze využít ve formě gelu nebo tablet.

Aulin gel patří do skupiny látek s protizánětlivými a bolest tišícími účinky. Je určen k místní léčbě bolestivých projevů při poúrazových stavech, jako je podvrtnutí nebo zánět šlach.

Aulin tablety je přípravek s účinky proti bolesti, zánětu a teplotě. Používá se při akutní bolesti (například zubů, hlavy, zad, svalů, kloubů) či u bolestivých příznaků osteoartrózy (onemocnění kloubů). Přípravek není volně prodejný, je vázán na lékařský předpis.

Nikdo si přece nepřeje, aby jeho zvíře mělo bolesti, a v dnešní době to můžeme bez problémů zařídit. Stačí jenom zavolat nebo zajet ke svému veterináři.
 

Top