King Charles španěl

King Charles španěl

Kavalír King Charles španělV historii bylo toto plemeno velmi oblíbené hlavně u šlechty, kde ženám často sedávalo na klíně a zahřívalo je tak v chladných domech nebo na cestách v kočárech. Velkou oblibu získali u krále Karla I., který jim dokonce udělil výsadu, že mohou vstupovat na půdu anglického parlamentu. Tato výjimka trvá dodnes.

Srst španělů je dlouhá, hedvábná na dotek a jemně vlnitá. Nestříhá se ani netrimuje. Je ale nutné ji alespoň 1x týdně pročesávat, a to hlavně v oblasti uší a hrudníku, kde je srst delší.

Nejklasičtější je trikolorní zbarvení, ale ani bílá, havraní čerň nebo zářivě kaštanová nejsou výjimkou.
 

Plemeno vhodné k dětem i seniorům

King Charles španělé se dožívají od 10 do 14 let a váha se pohybuje od 5,5 do 8,5 kilogramu. Španělé jsou veselí, přátelští, společenští, inteligentní, neútoční, nebojácní a čilí pejsci. Jsou přítulní, láskyplní a velmi trpěliví k dětem. Jsou naprosto oddaní svému pánovi. Milují společnost, proto pro ně není úplně vhodné je nechávat delší dobu zavřené v bytě nebo v kotci. Hodí se nejenom k rodinám s dětmi, ale také k seniorům.

Umí se absolutně přizpůsobit majiteli. S dětmi budou velmi energičtí a hraví, v případě starších lidí budou více lenošit.
 

Co byste měli vědět, než si King Charles španěla pořídíte?

Jsou velmi inteligentní a učenliví a velmi snadno se naučí mnoho povelů, takže se hodí na sporty typu agility nebo například dogdancing. Majitel by měl ale při výcviku postupovat velmi důsledně.

Španělé mají sklony k některým dědičným chorobám, takže pokud je to možné, měl by si majitel psa zjistit minulost rodičů. Nejčastějšími chorobami jsou onemocnění srdce, vady kloubů nebo záněty zvukovodu. Těm lze předejít častým čištěním uší.
 

Top