Klec pro potkany

Příbytek pro potkana a jeho výbava

Nádoba, ve které chcete potkana chovat, by měla mít rozměry minimálně 60 x 40 x 100 cm. Je třeba dbát na rozestup mříží. V kleci pro morčata nebo malé králíky budou dráty od sebe dál a potkan by jimi mohl uniknout. Proto je třeba klec vybírat opravdu individuálně. Při výběru klece je nutné dbát na to, aby umístění a velikost dvířek dovolovaly dosáhnout do všech koutů klece.

Klec je ideální umístit tam, kde je člověk. Hobliny jsou jako podestýlka naprosto ideální. Dobře sají a neobsahují prach. Postačí vrstva asi 5–10 cm, která dobře saje moč a potkan v ní může hrabat. Pokud si všimnete, kam chodí zvířátko na „malou“, můžete mu do toho místa nasypat trochu kočičího steliva, které dobře saje.

Jako úkryt poslouží různé dřevěné boudičky nebo květináče a jako vystýlka do nich je vhodný toaletní papír, papírové kapesníčky nebo seno.

Také je třeba zajistit dostatečné množství zábavy, jako je šplhání, různé úkryty, boudičky na vyvýšeninách atd. K těmto účelům se dobře hodí členité větve ovocných stromů, různé provazy z kokosových vláken, žebříčky a prkénka, které umístíte tak, aby měl potkan více podlaží.

Jako misky na potravu jsou vhodné těžší, kameninové nádoby, které potkani nepřevrhnou. Vodu podávejte v napáječce, v misce by se brzy zašpinila.

Potkani se rádi koupou, proto bychom je neměli ochuzovat ani o tuto formu zábavy. Vyřešit to lze ptačí koupelničkou. Mokrý potkan si po koupeli ale velmi namočí podestýlku, takže bychom mu tuto zábavu měli dopřát pouze v době, kdy chceme klec čistit.
 

Top