Steliva pro kočky

Steliva pro kočky

Většina koček pochází geneticky ze severu Afriky, odkud jsou již po generace zvyklé chodit vykonávat potřebu do písku. Pro kočky je tedy přirozené vyprazdňovat se do sypkého materiálu a své poklady důkladně zahrabávat.
 

Druhy kočičího steliva

Stelivo pro kočkyStelivo pro kočky by mělo dosahovat nejméně do poloviny kočičí toalety, aby mohla kočka pořádně hrabat.

Kočka je velmi čistotná a používá svou domácí toaletu přirozeně. Pokud se tak neděje, jedná se o problém buď zdravotní, nebo psychický, který je vhodné co nejdříve začít řešit. Někdy je močení mimo toaletu způsobené nespokojeností s typem steliva.
 

Bentonitové hrudkující stelivo

Výhodou tohoto typu steliva je vysoká absorpce a jednoduchá údržba. Moč vytvoří hrudku, která se dá s pomocí lopatky z toalety jednoduše vyjmout.

Tyto typy steliva často velmi dobře pohlcují pachy a svou strukturou (k dispozici je několik druhů – od nejjemnějšího písku po větší krystalky) nejlépe odpovídají charakteru písku, který je pro kočky nejpřirozenější. Nevýhodou tohoto typu steliva je vysoká prašnost. Odpůrci poznamenávají, že kočka při hrabání vdechuje bentonitový prach, který se jí usazuje v těle.

Vybrané hrudky není možné splachovat do lidské toalety – při styku s vodou se mění charakter steliva na mazlavou hmotu, která přilne na povrch odpadových trubek a může je ucpat.
 

Dřevěné peletky

Dřevěné stelivo – peletky nebo piliny jsou ekologické, mají dobrou absorpční schopnost, ale je nutné je vzhledem k zápachu častěji vyměňovat. Peletky jsou vhodné i z pohledu úklidu – kočka je neroznáší po bytě, tak jako jiné, jemnější druhy steliva.

Mnoha kočkám tento typ vyhovuje, ale některé ho odmítají vzhledem k velikosti peletek, které je tlačí do tlapek a pobyt v záchodku jim velmi znepříjemňují. Toto platí zejména pro koťata a starší nebo nemocné kočky.
 

Silikonové stelivo

Silikonové stelivo zcela absorbuje moč, takže musíme odstraňovat pouze exkrementy. Stelivo proto vydrží o poznání déle než jiné druhy a skvěle pohlcuje pach. Nevýhodou je nalepování krystalek silikonového steliva na tlapky a chloupky a také to, že silikonové stelivo je tvrdší a tedy často méně pohodlné pro citlivé polštářky tlapek.

Má-li kočka krytou toaletu se silikonovým stelivem, je třeba čas od času strčit hlavu dovnitř, abychom si ověřili, jestli už není čas na výměnu.
 

Stelivo z recyklovaných materiálů

Stelivo z recyklovaných materiálů se vyrábí převážně z použitých plenek a tudíž má skvělou absorpční schopnost. Je finančně výhodné, ale jeho nevýhodou je nízké pohlcování pachu a nutnost častější výměny.
 

Moderní automatické toalety pro kočky

Kočičí wc s automatickým splachovánímExistují i toalety samosplachovací, které vyžadují speciální stelivo. Toto stelivo se v toaletě propírá a dezinfikuje, půl hodiny po použití je toaleta připravená k opětovnému použití. V případě, že je v domácnosti více koček, to může být nevýhoda.

Výhodou je stále čistá podestýlka, toaleta se proto hodí pro kočky, které jsou na čistotu svého záchodku velmi citlivé.

Toaleta musí být připojená k vodě a odpadu, proto většinou nepřipadá v úvahu jiné místo než v místnosti, kde je situovaná i toaleta lidská.
 

Top