Kolotoče a šplhadla

Kolotoče, šplhadla a prolézačky pro křečky

Se svým kulatým bříškem a většinou docela naplněnými lícními torbami působí křečci vysloveně nesportovně. Na první pohled na nich není vůbec poznat, jak rádi se pohybují.

Lidé se chybně domnívají, že se křeček neustálým běháním vyčerpává. Ve skutečnosti je to pro něj velice zábavné. Nezřídka najdete mezi křečky pravé fanoušky běhání.
 

Křečíci i křečci rádi šplhají

Křeček zlatý a křečík čínský rádi využívají možnost šplhání. Nejvýhodnější je pro ně mříž klece. Proto mají většinou klece pro křečky dráty situovány vodorovně, aby po nich malí křečci neustále neklouzali dolů.

Obrázek 0Pro vás jako pro pozorovatele je to zajímavé a pro křečka, který obývá místo klece terárium, neobyčejně výhodné, když do klece přidáte kameny a větve, na nichž se křeček může vydovádět podle chuti. Jako kameny na šplhání se nejlépe hodí říční valouny nebo kameny přímo určené do terárií. Z větví jsou to právě ty z ovocných stromů.

Jakékoliv jiné dřevěná nebo přírodní šplhadla, žebříčky, prolézačky budou křečci a křečíci hojně využívat. Je nutné upravit jim ubikaci tak, aby mohli využívat více pater. Právě pomocí větví a různých závěsných houpadel a žebříčků jim připravíte ideální bydlení.
 

Nezapomeňte na kolečko na běhání

Do každé klece pro křečka patří kolečko na běhání. Nutno vybírat kolečko, které se bude velikostně nejvíce hodit, aby nebylo křečkovi malé.

Kovová kola musíte pravidelně mazat, protože velmi často začnou vrzat nebo pískat. Pokud se kolečko chybně umístí, kolo se zablokuje nahromaděnou podestýlkou a pokud ji nevyčistíte, zůstane kolečko pevně přichycené k podlaze, takže křeček už nemůže běhat. V teráriu je upevnění kola obzvlášť složité. Vyřešit to lze přísavkami na sklo. Musíte ale častěji kontrolovat, zda se neodlepily, aby nehrozilo, že se kolečko na křečka zřítí nebo mu jakkoli jinak ublíží.

Pravdou je, že kolečko je sice úžasný způsob jak křečka zabavit, ale na druhou stranu, pokud mu ho z klece z jakéhokoliv důvodu odstraníte, bude křeček naprosto frustrovaný. Může být zlostný, smutný a zádumčivý. Velmi těžko si pak hledá jiný druh zábavy, protože kolečko je pro něj určitá závislost.

Pro křečíky jsou kola na běhání z kovové nebo plastové mřížky velmi nebezpečná, protože jejich malé nožky lehce uvíznou mezi jednotlivými příčkami. Pro ně se více hodí kola s hladkou plochou na běhání. Je možné, že křečíci budou kolečka úplně ignorovat. Pokud žijí ve skupině, daleko více se zabaví sami mezi sebou různými hrami a kolečko pro ně nebude tolik zajímavé.

Křečíci Robovského však jsou i ve velkých teráriích neúnavnými běžci a tato zařízení plně využívají.
 

Cokoli z plastu je pro křečky nevhodné

Obrázek 1Pro křečky je velmi nevhodné vybavení z plastů. Na tak hladkém materiálu nemá křeček žádnou oporu. Mohl by snadno uklouznout a při pádu se poranit. Úlomky plastů, které ohlodá, by mohly způsobit i vnitřní zranění.

Nutno také zmínit plastové běhací míče nebo-li koule pro křečky. Setkáváme se s nimi zejména v televizi, ale do reálného života nejsou zcela vhodné. Malý přívod vzduchu je jedním z mnoha nevýhod, proč ho nepořídit. Volně používaná verze těchto míčů, v nichž je křeček uzavřen a kutálí se po podlaze pokoje sem a tam, se dá bez obav nazvat týráním zvířat.
 

Top